User:Hamilnes/Sandbox View history

(preklad)
 
(44 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
__NOTOC__
= Premiestnenie spojovacieho uzla =


Rôzne aktualizačné procesy, ktoré probiehajú v systéme Waze.
Pri úpravách mapy je niekedy potrebné premiestniť existujúcu hranicu obce alebo hranicu [[Rýchlostné obmedzenia|najvyššej dovolenej rýchlosti]] na nové (výhodnejšie) miesto. Uchopenie spojovacieho uzla (junction) a presunutie na novú pozíciu je jednoduchý úkon, ale nie je to vždy správne riešenie.


== Aktualizácie mapy ==
Je potrebné si uvedomiť, že k segmentom ciest, po ktorých už jazdili wazeri, sú pripojené dáta o priemernom čase prejazdu (priemer z historických časov).
Zmeny mapy urobené v editore sa okamžite nepremietajú v [[Live Map|Live Mape]] ani v aplikácii Waze. Aktualizácia obvykle prebieha raz denne, ale doba sa môže predĺžiť aj na niekoľko dní.


[[File:Intl-2015.png|center]]
== Kedy posunúť a kedy prekresliť ==
{{Popis|Aktualizácie mezinárodnej mapy (INTL) v roku 2015.<br>Zelená: denná aktualizácia; žltá: opozdenie 2-3 dni; oranžová: 4-6 dní; červená: týždeň a viac.<br>Priemerná doba obnovy - 2,7 dňa.}}
Ak editor posunie uzol, spájajúci dva segmenty tak, že jeden segment skráti a druhý predĺži, zmenia sa dĺžky segmentov, ktoré mali uchovaný svoj priemerný čas prejazdu. Priemerný čas prejazdu sa však nezmení. Takáto deformácia (predĺženie) potom môže spôsobiť, že za normálnej premávky obyčajnú rýchlosť server vyhodnotí ako podpriemernú, keďže aktuálna doba prejazdu predĺženým segmentom je zrazu dlhšia. Takto upravený segment zrazu začne vykazovať spomalenie premávky, resp. až zápchu (falošné indikovanie na mieste, kde v skutočnosti žiadne spomalenie nie je).
<br />


== Opozdenie kvôli problémom servera ==
;Posunutie spojovacieho uzla
Nižšie uvedené časy predpokladajú, že systém Waze funguje normálne. Väčšinou to tak je, ale servery vždy nefungujú hladko a časy môžu byť výrazne dlhšie. Skôr ako začnete riešiť nejaký problém, pozrite si stav poslednej aktualizácie na oficiálnej stránke [http://status.waze.com], alebo na [http://sirkitkat.comuv.com/waze/status.php], kde nájdete grafické zobrazenie aktualizácií mapy Waze.
na novú pozíciu je rýchla a jednoduchá úprava a je vhodné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:


== Aktualizácie mapy v aplikácii ==
*spojenie málo jazdených bočných uličiek
Po spustení sa aplikácia Waze pokúsi pripojiť k serverom Waze. Pri zlyhaní pokus neustále opakuje. Počas nedostupnosti serverov má aplikácia k dispozícii ešte vždy skôr načítané predošlé mapové podklady vo svojej pamäti. V takomto prípade sa aplikácia pokúsi navrhnúť trasu, ktorá ale nebude zohľadňovať aktuálnu dopravnú situáciu, pretože tieto informácie sa stali momentálne nedostupné.
*spojenie ciest na parkovisku
*spojenie súkromných ciest
*spojenie lesných a poľných ciest
*pri posunutí spojenia o '''menej ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov'''
*zarovnanie ciest (malé zmeny dlhých segmentov).


Po pripojení na servery Waze dôjde k prípadnému obnoveniu mapy ako aj prepočítaniu plánovanej trasy.
;Prekreslenie spojovacieho uzla
je pracnejšia úprava, ale v konečnom dôsledku je menej deštruktívna na prejazdné časy segmentov ako presunutie uzla. Prekreslenie znamená rozdelenie jedného segmentu v mieste nového spojenia, a následné vymazanie starého uzla, pričom sa dĺžky ako aj časy segmentov proporčne rozdelia resp. sčítavajú.


== Informácie o doprave ==
Pri prekreslení postupujte nasledovne:
Hlásenia o dopravnej situácii prichádzajú do aplikácie takmer v reálnom čase. Jedná sa najmä o aktuálne rýchlosti na cestách a hlásenia nehôd. Na základe týchto správ môže Waze navrhnúť novú, rýchlejšiu trasu.
# Na segmente v mieste novej polohy spojenia '''vytvorte nový uzol'''. Viď. [[Rýchla príručka pre editora#Rozdelenie segmentu|vytvorenie uzla]].
# '''Vymažte starý uzol''' (pôvodné miesto spojenia) Viď [[Rýchla príručka pre editora#Vymazanie pripojenia|Vymazanie pripojenia]].


== UR ==
Prekreslenie je výhodné v nasledujúcich prípadoch:
[[Uživateľské hlásenia]] sa objavujú v editore pri ukladání trasy (viď dole).
*pri spojeniach premiestnených o '''viac ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov''',
*zarovnanie ciest (veľké zmeny krátkych segmentov).


Pamätajte, že pri prekreslení spojenia je veľmi dôležité skontrolovať [[Rýchla príručka pre editora#Šípky pripojenia|šipky pripojenia]] ({{Key press|Shift+Z}}).


== Editace mapy ==
Prekresľovanie zložitých križovatiek a kruhových objazdov je potrebné pred zmenou prediskutovať na fóre.
Pokud nejste [[Czech/Area Manager|Area Manager]], můžete editovat mapy podle své editorské úrovně do 1 míle (1,6 km) od trasy, kudy jste projeli. Možnost upravovat okolí nově projeté trasy nedostane editor okamžitě. Nová oblast editace se může zobrazit za několika hodin až dní.


== Trasy ==
Niektoré veľké natiahnutia segmentu nie je možné vo WME uložiť, to je ochrana pred neprimeranou deformáciou.
Pokud cestujete se zapnutou navigací Waze, tak se vaše cesty nahrávají. Podívat se na uložené trasy můžete v editoru (vlevo nahoře je záložka ''Trasy''). Trasy se obvykle v editoru zobrazí do tří dnů, ale může to trvat i déle.


== Nové cesty ==
{{mbox|type=important|text=Pred každým presúvaním vykonajte dôsledné [[Zarovnanie podkladovej  mapy|zarovnanie mapy]]!}}
Nová vyválcovaná cesta se zobrazí jako červená čára v aplikaci Waze. V tomto stavu ještě není vidět v editoru. Ve WME se zobrazí až po aktualizaci tras v editoru. Bez editace zmizí červená čára z editoru obvykle nejdříve za týden.


Nové silnice se do mapy dostanou za několik dní. Jsou vidět v mapě a jde na ně navigovat výběrem v mapě, ale ještě nemusí být vidět v seznamu míst.
==Pozri tiež==
 
*Modelový príklad výpočtu rýchlostí pri rôznych spôsoboch premiestnenia hranice obce [//www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=275&t=188107&start=20#p1402136].
Někdy se válcování nepovede. Válcování vyžaduje dostatečně kvalitní mobilní datové připojení a dobrý GPS signál. Obtížně se válcují cesty, které leží příliš blízko stávajících cest. Před válcováním se doporučuje vypnout navigování. Válcování je nutné korektně ukončit příslušnou volbou v aplikaci.
*[[Czech/Navigacni server|Jak funguje navigační server]] [[File:Cz.png]]
 
== Live Map ==
Mapa by se měla aktualizovat denně. Někdy to ale trvá déle. [[Czech/Live Map|Live Map]] by měla obsahovat stejná data, jako mapa v aplikaci Waze. V [[Czech/Live Map|Live Mapě]] se nezobrazují vyválcované cesty, které ještě nebyly editovány.
 
== Body ==
Po připojení aplikace Waze k serverům dojde ke stažení bodů. Body získané během jízdy se posílají na Waze server. Server body shromažďuje a '''jednou denně''' aktualizuje bodový žebříček.
 
Aplikace Waze se získané body pouze odhaduje. Např. můžete sbírat body za potvrzování nové cesty, kterou ale chvíli před vámi projel už jiný uživatel. Server Waze přidělí body oprávněnému uživateli a vaše body za tuto akci odečte.
 
Může se stát, že na svém bodovém kontě uvidíte nulu. Nepropadejte panice. O body nepřijdete. Při další vhodné příležitosti se body opět vrátí.
 
== Potvrzení cest ==
[[File:Pac-man.png|thumbnail|right|Pac-man]]
Nově nakreslená cesta musí být potvrzena projetím. V aplikaci je taková cesta tečkovaná. Po projetí takové cesty (ve Waze se objeví ikonka Pac-mana, který žere tečky) může trvat nejméně dva dny, než z cesty tečky zmizí.
{{Clear}}
 
== Ztráta informací ==
Občas zmizí body, ztratí se projeté trasy atp. Většina z toho se časem napraví. Přesto se může stát, že je stav trvalý. Lidé z Waze pracují na tom, aby se takové stavy neopakovaly.
 
== Jména a hranice obcí ==
[[File:Mesta.png|thumbnail|right|Hranice měst]]
V editoru je možné z menu vrstev zobrazit hranice měst. Na mapě jsou znázorněny jako tmavé plochy. Oblast je vytvořena automaticky podle segmentů pojmenovaných jménem obce. Hranice by se měly aktualizovat v řádu dní při aktualizaci [[Czech/Live Map|Live Mapy]]. Jméno města se zobrazí jako bod na [[Czech/Live Map|Live Mapě]]. Především u nových obcí se tvar a poloha středu obce mění častěji, jak přibývají nové [[Czech/Ulice|ulice]].
 
Aby se zobrazilo na mapě jméno obce, je potřeba mít v editoru nakresleno nejméně 20 cest se jménem dané obce. Následně je potřeba počkat pár dní na aktualizaci map.
 
== Automatické updaty cest od Waze ==
Při dostatečně velkém počtu průjezdů Waze samo dělá změny v mapě u cest, které nebyly editovány. Waze umí např. upravit směr cesty, povolovat odbočení na křižovatkách atp.
 
Aby se zabránilo chybám v důsledku nepřesného GPS zejména ve městech nebo chybám kvůli porušení dopravních pravidel řidiči, je Waze konzervativní a potřebuje ke změně velké množství přesných jízdních stop (20 - 100).
 
Pokud Waze nemůže provést změnu automaticky, vyznačí do editoru MP (Map Problem), který musí vyřešit editor.
 
[[Category:Waze|Aktualizace]]

Latest revision as of 15:22, 25 May 2016

Premiestnenie spojovacieho uzla

Pri úpravách mapy je niekedy potrebné premiestniť existujúcu hranicu obce alebo hranicu najvyššej dovolenej rýchlosti na nové (výhodnejšie) miesto. Uchopenie spojovacieho uzla (junction) a presunutie na novú pozíciu je jednoduchý úkon, ale nie je to vždy správne riešenie.

Je potrebné si uvedomiť, že k segmentom ciest, po ktorých už jazdili wazeri, sú pripojené dáta o priemernom čase prejazdu (priemer z historických časov).

Kedy posunúť a kedy prekresliť

Ak editor posunie uzol, spájajúci dva segmenty tak, že jeden segment skráti a druhý predĺži, zmenia sa dĺžky segmentov, ktoré mali uchovaný svoj priemerný čas prejazdu. Priemerný čas prejazdu sa však nezmení. Takáto deformácia (predĺženie) potom môže spôsobiť, že za normálnej premávky obyčajnú rýchlosť server vyhodnotí ako podpriemernú, keďže aktuálna doba prejazdu predĺženým segmentom je zrazu dlhšia. Takto upravený segment zrazu začne vykazovať spomalenie premávky, resp. až zápchu (falošné indikovanie na mieste, kde v skutočnosti žiadne spomalenie nie je).

Posunutie spojovacieho uzla

na novú pozíciu je rýchla a jednoduchá úprava a je vhodné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:

  • spojenie málo jazdených bočných uličiek
  • spojenie ciest na parkovisku
  • spojenie súkromných ciest
  • spojenie lesných a poľných ciest
  • pri posunutí spojenia o menej ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov
  • zarovnanie ciest (malé zmeny dlhých segmentov).
Prekreslenie spojovacieho uzla

je pracnejšia úprava, ale v konečnom dôsledku je menej deštruktívna na prejazdné časy segmentov ako presunutie uzla. Prekreslenie znamená rozdelenie jedného segmentu v mieste nového spojenia, a následné vymazanie starého uzla, pričom sa dĺžky ako aj časy segmentov proporčne rozdelia resp. sčítavajú.

Pri prekreslení postupujte nasledovne:

  1. Na segmente v mieste novej polohy spojenia vytvorte nový uzol. Viď. vytvorenie uzla.
  2. Vymažte starý uzol (pôvodné miesto spojenia) Viď Vymazanie pripojenia.

Prekreslenie je výhodné v nasledujúcich prípadoch:

  • pri spojeniach premiestnených o viac ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov,
  • zarovnanie ciest (veľké zmeny krátkych segmentov).

Pamätajte, že pri prekreslení spojenia je veľmi dôležité skontrolovať šipky pripojenia (Shift+Z).

Prekresľovanie zložitých križovatiek a kruhových objazdov je potrebné pred zmenou prediskutovať na fóre.

Niektoré veľké natiahnutia segmentu nie je možné vo WME uložiť, to je ochrana pred neprimeranou deformáciou.

Pred každým presúvaním vykonajte dôsledné zarovnanie mapy!

Pozri tiež