User:Hamilnes/Sandbox View history

(preklad)
 
(42 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
__NOTOC__
= Premiestnenie spojovacieho uzla =


Tu sa môžete dočítať o rôznych aktualizačných procesoch, ktoré prebiehajú v systéme Waze.
Pri úpravách mapy je niekedy potrebné premiestniť existujúcu hranicu obce alebo hranicu [[Rýchlostné obmedzenia|najvyššej dovolenej rýchlosti]] na nové (výhodnejšie) miesto. Uchopenie spojovacieho uzla (junction) a presunutie na novú pozíciu je jednoduchý úkon, ale nie je to vždy správne riešenie.


== Aktualizácie mapy ==
Je potrebné si uvedomiť, že k segmentom ciest, po ktorých už jazdili wazeri, sú pripojené dáta o priemernom čase prejazdu (priemer z historických časov).
Zmeny mapy urobené v editore sa okamžite nepremietajú v [[Live Map|Live Mape]] ani v aplikácii Waze. Aktualizácia obvykle prebieha raz denne, ale doba sa môže predĺžiť aj na niekoľko dní.


[[File:Intl-2015.png|center]]
== Kedy posunúť a kedy prekresliť ==
{{Popis|Aktualizácie mezinárodnej mapy (INTL) v roku 2015.<br>Zelená: denná aktualizácia; žltá: opozdenie 2-3 dni; oranžová: 4-6 dní; červená: týždeň a viac.<br>Priemerná doba obnovy - 2,7 dňa.}}
Ak editor posunie uzol, spájajúci dva segmenty tak, že jeden segment skráti a druhý predĺži, zmenia sa dĺžky segmentov, ktoré mali uchovaný svoj priemerný čas prejazdu. Priemerný čas prejazdu sa však nezmení. Takáto deformácia (predĺženie) potom môže spôsobiť, že za normálnej premávky obyčajnú rýchlosť server vyhodnotí ako podpriemernú, keďže aktuálna doba prejazdu predĺženým segmentom je zrazu dlhšia. Takto upravený segment zrazu začne vykazovať spomalenie premávky, resp. až zápchu (falošné indikovanie na mieste, kde v skutočnosti žiadne spomalenie nie je).
<br />


== Opozdenie kvôli problémom servera ==
;Posunutie spojovacieho uzla
Nižšie uvedené časy predpokladajú, že systém Waze funguje normálne. Väčšinou to tak je, ale servery vždy nefungujú hladko a časy môžu byť výrazne dlhšie. Skôr ako začnete riešiť nejaký problém, pozrite si stav poslednej aktualizácie na oficiálnej stránke [http://status.waze.com], alebo na [http://sirkitkat.comuv.com/waze/status.php], kde nájdete grafické zobrazenie aktualizácií mapy Waze.
na novú pozíciu je rýchla a jednoduchá úprava a je vhodné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:


== Aktualizácie mapy v aplikácii ==
*spojenie málo jazdených bočných uličiek
Po spustení sa aplikácia Waze pokúsi pripojiť k serverom Waze. Pri zlyhaní pokus neustále opakuje. Počas nedostupnosti serverov má aplikácia k dispozícii ešte vždy skôr načítané predošlé mapové podklady vo svojej pamäti. V takomto prípade sa aplikácia pokúsi navrhnúť trasu, ktorá ale nebude zohľadňovať aktuálnu dopravnú situáciu, pretože tieto informácie sa stali momentálne nedostupné.
*spojenie ciest na parkovisku
*spojenie súkromných ciest
*spojenie lesných a poľných ciest
*pri posunutí spojenia o '''menej ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov'''
*zarovnanie ciest (malé zmeny dlhých segmentov).


Po pripojení na servery Waze dôjde k prípadnému obnoveniu mapy ako aj prepočítaniu plánovanej trasy.
;Prekreslenie spojovacieho uzla
je pracnejšia úprava, ale v konečnom dôsledku je menej deštruktívna na prejazdné časy segmentov ako presunutie uzla. Prekreslenie znamená rozdelenie jedného segmentu v mieste nového spojenia, a následné vymazanie starého uzla, pričom sa dĺžky ako aj časy segmentov proporčne rozdelia resp. sčítavajú.


== Informácie o doprave ==
Pri prekreslení postupujte nasledovne:
Hlásenia o dopravnej situácii prichádzajú do aplikácie takmer v reálnom čase. Jedná sa najmä o aktuálne rýchlosti na cestách a hlásenia nehôd. Na základe týchto správ môže Waze navrhnúť novú, rýchlejšiu trasu.
# Na segmente v mieste novej polohy spojenia '''vytvorte nový uzol'''. Viď. [[Rýchla príručka pre editora#Rozdelenie segmentu|vytvorenie uzla]].
# '''Vymažte starý uzol''' (pôvodné miesto spojenia) Viď [[Rýchla príručka pre editora#Vymazanie pripojenia|Vymazanie pripojenia]].


== Užívateľské hlásenia (UR) ==
Prekreslenie je výhodné v nasledujúcich prípadoch:
Užívateľské hlásenia sa objavujú v editore pri ukladaní jazdy (viď [[#Trasy]]).
*pri spojeniach premiestnených o '''viac ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov''',
*zarovnanie ciest (veľké zmeny krátkych segmentov).


== Editácie mapy ==
Pamätajte, že pri prekreslení spojenia je veľmi dôležité skontrolovať [[Rýchla príručka pre editora#Šípky pripojenia|šipky pripojenia]] ({{Key press|Shift+Z}}).
Ak ako nový editor nemáte oprávnenie [[Area Managers na Slovensku|správcu oblasti]], môžete editovať mapu len do vzdialenosti 1,6 km (1 míle) od trasy, ktorou ste jazdil. Možnosť úprav okolo prejdenej trasy nedostane editor okamžite. Oprávnenie editácie sa môže v editore prejaviť za niekoľko hodín až dní.


== Jazdy ==
Prekresľovanie zložitých križovatiek a kruhových objazdov je potrebné pred zmenou prediskutovať na fóre.
Ak cestujete so zapnutou navigáciou Waze, tak sa vaše jazdy nahrávajú. Všetky uložené jazdy môžete nájsť v editore pod záložkou ''Jazdy''. Vykonané jazdy sa obvykle v editore zobrazia najneskôr do troch dní, ale môže to trvať aj dlhšie.


== Nové cesty ==
Niektoré veľké natiahnutia segmentu nie je možné vo WME uložiť, to je ochrana pred neprimeranou deformáciou.
Nová, vyvalcovaná cesta sa v aplikácii Waze zobrazí ako červená línia. V editore nie je vidieť bezprostredne. V WME sa zobrazí až po vašej aktualizácii jázd v editore. Bez editovania zanikne červené zvýraznenie v editore obvykle po týždni.


Nová cesta sa dostane do mapy behom niekoľkých dní. Vyvalcované cesty sú vidieť na mape a je možné na ne navigovať, zvolením cieľa na mape, ale ešte nemusia byť vidieť v zozname miest.
{{mbox|type=important|text=Pred každým presúvaním vykonajte dôsledné [[Zarovnanie podkladovej  mapy|zarovnanie mapy]]!}}


Niekdy sa valcovanie nepodarí. Valcovanie vyžaduje dostatočne kvalitné mobilné dátové pripojenie a dobrý GPS signál. Ťažko sa valcujú cesty, ktoré ležia príliš blízko existujúcich ciest. Pred valcovaním sa doporučuje vypnúť navigovanie. Valcovanie je nutné ukončiť korektne - príslušnou voľbou v aplikácii.
==Pozri tiež==
 
*Modelový príklad výpočtu rýchlostí pri rôznych spôsoboch premiestnenia hranice obce [//www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=275&t=188107&start=20#p1402136].
== Live Mapa ==
*[[Czech/Navigacni server|Jak funguje navigační server]] [[File:Cz.png]]
Mapa by sa mala aktualizovať denne. Niekdy to ale trvá dlhšie. [[Školenie pre začínajúcich editorov#Live Mapa|Live Mapa]] by mala obsahovať rovnaké dáta, ako mapa v aplikácii Waze. V Live Mape se nezobrazujú vyvalcované cesty, ktoré ešte neboli editované.
 
== Body ==
Po každom pripojení aplikácie Waze na server dôjde k stiahnutiu bodov. Body získané behom jazdy sa posielajú na Waze server. Server body zhromažďuje a raz denne aktualizuje bodový rebríček.
 
Aplikácia Waze získané body dočasne iba odhaduje. Napr. môžete získať body za potvrdenie novej cesty, ktorú ale chvíľu pred vami prešiel už iný užívateľ. Server Waze dodatočne pridelí body oprávnenému užívateľovi a vaše body za túto akciu odčíta.
 
Môže sa stať, že na svojom bodovom konte uvidíte nulu. Neprepadajte panike, o svoje body neprídete. Pri ďalšej vhodnej príležitosti sa body opäť vrátia.
 
== Potvrdenie nových ciest ==
[[File:Pac-man.png|90px|right]]
Novo vytvorená cesta musí byť potvrdená prejazdom. V aplikácii je nepotvrdená cesta zobrazená bodkovane. Po prejdení takejto cesty (v aplikácii sa objaví ikonka Pac-mana, ktorý požiera bodky) môže trvať minimálne dva dni, až z cesty bodky zmiznú.
{{Clear}}
 
== Strata informácií ==
Občas zmiznú body, stratia sa vykonané jazdy atp. Väčšina z toho sa časom napraví. Napriek tomu sa môže stať, že je chyba trvalá. Vývojári vo Waze pracujú na tom, aby sa takéto stavy neopakovali.
 
== Mená a hranice obcí ==
[[File:Mesta.png|thumbnail|right|Hranice obcí]]
V editore je možné z menu vrstiev zobraziť vrstvu hranice miest. Na mape sú znázornené ako priehľadné farebné plochy. Oblasť je vytvorená automaticky podľa segmentov pomenovaných menom obce. Hranice by sa mali aktualizovať v priebehu dní pri aktualizácii Live Mapy. Meno mesta sa zobrazí ako bod na Live Mape. Najmä pri nových obciach sa tvar a poloha stredu obce mení častejšie, podľa toho, ako pribúdajú nové ulice.
 
Aby sa zobrazilo na mape meno obce, je potrebné mať v editore vytvorené najmenej 20 ciest s menom danej obce. Následne je potrebné počkať pár dní na aktualizáciu mapy.
 
== Automatické zmeny ciest ==
Pri dostatočne veľkom počte prejazdov Waze automaticky robí zmeny v mape na cestách, ktoré neboli editované. Waze dokáže napr. upraviť smer cesty, povoľovať odbočenia na križovatkách atp.
 
Aby se zabránilo chybám v dôsledku nepresného GPS najmä v mestách alebo chybám z dôvodu porušenia dopravných pravidiel wazermi, je Waze konzervatívne a potrebuje na zmenu veľké množstvo záznamov s presnými GPS bodmi (20 až 100).
 
Ak Waze nemôže vykonať zmenu automaticky, vyznačí do editora [[Mapové problémy|mapový problém]] (MP), ktorý musí vyriešiť editor.

Latest revision as of 15:22, 25 May 2016

Premiestnenie spojovacieho uzla

Pri úpravách mapy je niekedy potrebné premiestniť existujúcu hranicu obce alebo hranicu najvyššej dovolenej rýchlosti na nové (výhodnejšie) miesto. Uchopenie spojovacieho uzla (junction) a presunutie na novú pozíciu je jednoduchý úkon, ale nie je to vždy správne riešenie.

Je potrebné si uvedomiť, že k segmentom ciest, po ktorých už jazdili wazeri, sú pripojené dáta o priemernom čase prejazdu (priemer z historických časov).

Kedy posunúť a kedy prekresliť

Ak editor posunie uzol, spájajúci dva segmenty tak, že jeden segment skráti a druhý predĺži, zmenia sa dĺžky segmentov, ktoré mali uchovaný svoj priemerný čas prejazdu. Priemerný čas prejazdu sa však nezmení. Takáto deformácia (predĺženie) potom môže spôsobiť, že za normálnej premávky obyčajnú rýchlosť server vyhodnotí ako podpriemernú, keďže aktuálna doba prejazdu predĺženým segmentom je zrazu dlhšia. Takto upravený segment zrazu začne vykazovať spomalenie premávky, resp. až zápchu (falošné indikovanie na mieste, kde v skutočnosti žiadne spomalenie nie je).

Posunutie spojovacieho uzla

na novú pozíciu je rýchla a jednoduchá úprava a je vhodné ju použiť v nasledujúcich prípadoch:

  • spojenie málo jazdených bočných uličiek
  • spojenie ciest na parkovisku
  • spojenie súkromných ciest
  • spojenie lesných a poľných ciest
  • pri posunutí spojenia o menej ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov
  • zarovnanie ciest (malé zmeny dlhých segmentov).
Prekreslenie spojovacieho uzla

je pracnejšia úprava, ale v konečnom dôsledku je menej deštruktívna na prejazdné časy segmentov ako presunutie uzla. Prekreslenie znamená rozdelenie jedného segmentu v mieste nového spojenia, a následné vymazanie starého uzla, pričom sa dĺžky ako aj časy segmentov proporčne rozdelia resp. sčítavajú.

Pri prekreslení postupujte nasledovne:

  1. Na segmente v mieste novej polohy spojenia vytvorte nový uzol. Viď. vytvorenie uzla.
  2. Vymažte starý uzol (pôvodné miesto spojenia) Viď Vymazanie pripojenia.

Prekreslenie je výhodné v nasledujúcich prípadoch:

  • pri spojeniach premiestnených o viac ako 25% dĺžky kratšieho zo segmentov,
  • zarovnanie ciest (veľké zmeny krátkych segmentov).

Pamätajte, že pri prekreslení spojenia je veľmi dôležité skontrolovať šipky pripojenia (Shift+Z).

Prekresľovanie zložitých križovatiek a kruhových objazdov je potrebné pred zmenou prediskutovať na fóre.

Niektoré veľké natiahnutia segmentu nie je možné vo WME uložiť, to je ochrana pred neprimeranou deformáciou.

Pred každým presúvaním vykonajte dôsledné zarovnanie mapy!

Pozri tiež