Školenie pre začínajúcich editorov: Rozdiel medzi revíziami Zobraziť históriu

Riadok 34: Riadok 34:
Existujú tri základné nástroje, ktoré používa takmer každý editor a ty si ich tiež určite nainštaluj:
Existujú tri základné nástroje, ktoré používa takmer každý editor a ty si ich tiež určite nainštaluj:


*'''WME Validátor''' – je nejdôležitější nástroj, ktorý používame a editovať bez neho je ako editovať naslepo. Čo nástroj dokáže, si ukážeme v článku [[Časté chyby pri editovaní|o častých chybách]]. Inštaluje sa [https://greasyfork.org/scripts/1571-wme-validator odtiaľto.] K validátoru existuje aj '''Lokalizácia so slovenskými pravidlami''', kde sú nielen preložené texty, ale hlavne obsahuje aj dodatočné kontroly podľa pravidiel používaných vo Waze na Slovensku. Lokalizácia sa inštaluje [https://greasyfork.org/en/scripts/2990-wme-validator-localization-for-slovakia odtiaľto] a je potrebné mať nainštalovaný aj originálny nástroj (WME Validátor).
*'''WME Validátor''' – je nejdôležitější nástroj, ktorý používame a editovať bez neho je ako editovať naslepo. Čo nástroj dokáže, si ukážeme v článku [[Práca s Validátorom|o častých chybách]]. Inštaluje sa [https://greasyfork.org/scripts/1571-wme-validator odtiaľto.] K validátoru existuje aj '''Lokalizácia so slovenskými pravidlami''', kde sú nielen preložené texty, ale hlavne obsahuje aj dodatočné kontroly podľa pravidiel používaných vo Waze na Slovensku. Lokalizácia sa inštaluje [https://greasyfork.org/en/scripts/2990-wme-validator-localization-for-slovakia odtiaľto] a je potrebné mať nainštalovaný aj originálny nástroj (WME Validátor).
*'''WME Chat addon''' – vylepšuje vlastnosti chatu v editore a opravuje niektoré jeho chyby. Inštaluje sa [https://greasyfork.org/scripts/2103-wme-chat-addon odtiaľto.]
*'''WME Chat addon''' – vylepšuje vlastnosti chatu v editore a opravuje niektoré jeho chyby. Inštaluje sa [https://greasyfork.org/scripts/2103-wme-chat-addon odtiaľto.]
*'''WME Road Closures''' – označuje segmenty s aktívnymi uzávierkami podobne ako je to v Live map alebo klientovi. Na týchto segmentoch je zakázané robiť editácie (sú zamknuté). Inštaluje sa [https://greasyfork.org/scripts/5144-wme-road-closures odtiaľto.]
*'''WME Road Closures''' – označuje segmenty s aktívnymi uzávierkami podobne ako je to v Live map alebo klientovi. Na týchto segmentoch je zakázané robiť editácie (sú zamknuté). Inštaluje sa [https://greasyfork.org/scripts/5144-wme-road-closures odtiaľto.]

Verzia z 23:44, 1. december 2014

Vitaj kolega editor,

vítame ťa medzi nami a sme radi, že si sa rozhodol k nám pridať a trochu nám pomôcť. Čím je na to viac ľudí, tým viacej práce sa urobí, ale hlavne každý sme odniekiaľ kde to dobre poznáme. Miestna znalosť je presne to, čím môže neskúsený nováčik pomôcť aj veľmi zkúseným editorom.

Naopak, ostatní editori sa snažia nováčikom pomáhať, aby rýchlo prenikli do základných pravidiel a nerobili nechcené chyby. Z tohoto dôvodu sme pripravili týchto pár riadkov.

Zdroje informácií

To, čo se dozvieš na tejto stránke, sú iba nevyhnutné základy. Ďalšie informácie postupne hľadaj v nasledujúcich zdrojoch. Nesnaž sa rýchlo prečítať všetko naraz, lebo se z toho môžeš zblázniť ;-).

Wiki ti už asi nemusím predstavovať, na jednej z jej stránok sa práve nachádzaš. Stránky sa postupne dopĺňajú a upravujú, najnovšie informácie se tu objavia až po finálnej dohode.

Pre dohadovanie, otázky a ďalšie aktuálne dianie slúži Česko-slovenské fórum. Súčásťou fóra je úvodná časť, v ktorej nájdeš okrem iného, odpovede na nejčastějšie otázky wazerov: FAQ - Všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť ako aj ďalší topic: Waze nováčik - otázky, kde nemusíš mať strach opýtať sa na čokoľvek, čo sa týka Waze a nikto ti nevynadá, že je to blbosť, že už se to pýtalo 150 ľudí pred tebou a určite sa nájde niekto, kto ti odpovie.

Live map

Live map (LM) je verzia operačnej mapy Waze dostupná na webovom prehliadači. Zobrazuje aktuálnu premávku a hlásenia wazerov z ich klietských aplikácií. Editori ju obyčajne používajú na zobrazenie navigačných inštrukcií, ktoré budú poskytované klientskou aplikáciou po odstránení chyby.

Editor mapy

V Editore mapy (WME) môžeš pridať, upraviť alebo vymazať nejaký objekt, avšak len v rámci svojej editovateľnej oblasti. WME funguje vo všetkých bežných prehliadačoch,

Nástroje (scripty)

Pri práci v editore používame rôzne nástroje (scripty/doplnky prehliadače), ktoré nám uľahčujú prácu. Tieto nástroje fungujú len v prehliadačoch FireFox a Chrome, takže by si mal používať niektorý z nich a nástroje si určite nainštalovať.

Pre inštaláciu nástrojov je potrebné do prehliadača najskôr nainštalovať doplnok, ktorý v ňom umožní inštalovať a spúšťať užívateľské skripty.

Doplnok pre Firefox sa nazýva Greasemonkey a inštaluje sa z oficiálnych stránok s doplnkami.

Doplnok pre Chrome sa nazýva Tampermonkey a inštaluje sa z internetového obchodu Chrome.

Existujú tri základné nástroje, ktoré používa takmer každý editor a ty si ich tiež určite nainštaluj:

  • WME Validátor – je nejdôležitější nástroj, ktorý používame a editovať bez neho je ako editovať naslepo. Čo nástroj dokáže, si ukážeme v článku o častých chybách. Inštaluje sa odtiaľto. K validátoru existuje aj Lokalizácia so slovenskými pravidlami, kde sú nielen preložené texty, ale hlavne obsahuje aj dodatočné kontroly podľa pravidiel používaných vo Waze na Slovensku. Lokalizácia sa inštaluje odtiaľto a je potrebné mať nainštalovaný aj originálny nástroj (WME Validátor).
  • WME Chat addon – vylepšuje vlastnosti chatu v editore a opravuje niektoré jeho chyby. Inštaluje sa odtiaľto.
  • WME Road Closures – označuje segmenty s aktívnymi uzávierkami podobne ako je to v Live map alebo klientovi. Na týchto segmentoch je zakázané robiť editácie (sú zamknuté). Inštaluje sa odtiaľto.

Ďalšie nástroje postupne objavíš sám, postupne ako budeš nadobúdať skúsenosti a čítať ďalšie zdroje informácií.

Editor mapy je vybavený chatom priamo v okne editora, kde ti rád niekto odpovie, ak niečo nebudeš vedieť. (záleží na tom, kto práve v editore pracuje, ale väčšinou tam niekto zo skúsenejších bude)

Chat umožňuje kliknutím na meno užívateľa skočit na jeho pozíciu, takže skúsenejší kolega môže preskočiť na rovnaké miesto ako si ty a tak spoločne môžete vidieť situáciu a diskutovať nad ňou. Tak isto ty sa môžeš pozrieť čo, teda skôr kde, práve robia iní.

Možno si si už všimol ikonu niektorého z kolegov ako okolo teba krúži a snaží sa nadviazať prvý kontakt. Ak ho uvidíš, neboj sa, neprišiel ťa zožrať ani ničiť tvoje dielo :-).

Stretnutie editorov na jednom mieste


Úrovne editorov a zamykanie segmentov

Podľa počtu vykonaných úprav na mape a podľa kvality práce sú editori rozdelený do 6-tich úrovní (levelov). V chate alebo v informácii, kto daný segment vytvoril alebo editoval, je vidieť číslo znamenajúce pridelenú úroveň.

Nováčikovia začínajú na úrovni L1, ale vypracovať sa na úroveň L2 je otázka asi 14-tich dní usilovnej práce.

Jednotlivé segmenty na mape je možné zamknúť na určitý level. Čo znamená, že tak segment ako aj priľahlé križovatky môže editovať len editor s rovnakým, alebo vyšším levelom. Zamykanie sa používa na ochranu dôležitých častí mapy pred chybami neskúsených editorov.

Okrem špeciálnych prípadov sa zamykajú tieto segmenty:

  • L4 – cesty 1. triedy a diaľnice
  • L3 – cesty 2. triedy
  • L2 – veľké mestá

Čo to znamená pro začínajúceho editora?

Bez obmedzení môžeš editovať mimo veľké mestá a hlavné ťahy ciest. Keďže aj začínajúcí editor môže vytvoriť nový segment, ktorý je potrebné pripojiť na zamknutý, slúží na to špeciálna sekcia na fóre Žiadosti o úpravu ciest v SR, kde sa napíše, čo je potrebné pripojiť a iný editor, s príslušným levelom, sa o to postará. Ako požiadať o pripojenie je popísané v tomto príspevku.

Je chybou nechať segment nepripojený k zamknutému s tým, že si ho niekto všimne a připojí!