Letiská: Rozdiel medzi revíziami Zobraziť históriu

(nová)
 
(zoznam DU)
 
(5 medziľahlých úprav od 2 ďalších používateľov nie je zobrazených)
Riadok 1: Riadok 1:
[[File:Fly-inCommunity.png|right|250px]]
[[File:Rollbahn.jpg|220px|right]]
Pojazdové cesty a privátne odstavné pásy na letiskách označujeme samostatným typom cesty ''Ranvej'' (Runway/Taxiway). Tento typ cesty je len na zobrazovanie a nemôže byť pripojený na zjazdné segmenty ciest. Ak sa ranvej križuje so zjazdným segmentom cesty, nastavte úroveň cesty nižšie ako je úroveň ranvej a presvečte sa, že nie sú pripojené. Každú ranvej nakreslite ako jednoduchý segment, označte typ ''Ranvej'' a uzamknite na ochranu pred pripájaním ciest nováčikmi. Pre označenie ''Mesto'' použite zaškrtnutie ''Žiadne''.  
Letiská tvoria na mape významný orientačný a navigačný prvok.


'''Miesto''' letiska vytvárame ako plochu ohraničujúcu celý areál letiska. Označte ho kategóriou ''Letisko'' (Airport). ''Meno'' by malo byť v tvare - '''Letisko Názov letiska - ICAO kód - IATA kód''' (ak existuje). Príklad označenia názvu letiska:
== Cesty na letisku ==
Vzletové a pristávacie dráhy (VPD) ako aj pojazdové cesty a privátne odstavné pásy na letiskách označujeme samostatným typom cesty ''Ranvej'' (Runway/Taxiway).  
Do mapy zakresľujeme len asfaltové alebo betónové cesty (dráhy). Ak sa ranvej križuje so zjazdným segmentom cesty, nastavte úroveň cesty nižšie ako je úroveň ranvej.
{{Clear}}


Letisko Poprad Tatry - LZTT - TAT
[[File:Fly-inCommunity.png|right|220px]]
Každú ranvej kreslíme ako jednoduchý segment. Označujeme ako typ ''Ranvej'' a v adrese pri ''Mesto'' použijeme zaškrtnutie ''Žiadne''. Nakoniec uzamknite na ochranu pred náhodným pripájaním ciest nováčikmi a uložte.
{{mbox|text=Tento typ cesty sa v aplikácii aktuálne nezobrazuje a nie je vyhľadateľný, slúži len ako grafický prvok v editore a Live Mape.}}


Príslušné kódy pre letiská na Slovensku je možné nájsť v pravidelne aktualizovanej Leteckej informačnej príručke AIP [http://aim.lps.sk/eAIP/eAIP_SR/AIRACNIL_EFF_05MAR2015/html/LZ-frameset-sk-SK.html]. Ak sa menej významné letisko v príručke nenachádza, môžete využiť tieto zoznamy [https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_let%C3%ADsk_na_Slovensku] [http://www.sful.sk/letiska-a-schvalene-plochy-pre-vzlety-a-pristatia-lsz].
{{Clear}}
== Areál letiska ==
Areál letiska vytvárame [[Miesta (Places)#Miesto Plocha|ako plochu]] ohraničujúcu celý oplotený areál letiska. Označujeme ho kategóriou ''Letisko'' (Airport). ''Meno'' miesta by malo byť v tvare -  
Letisko <Názov letiska>
Príklad označenia názvu letiska:
Letisko M. R. Štefánika


Miestom s kategóriou ''Letisko'' môžete označiť aj oficiálne pristávacie miesta pre vrtulníky tzv. heliporty [[http://www.vrtulniky.sk/organizacie/heliporty-sr/]]. V názve miesta je potom potrebné uvádzať '''Heliport Názov heliportu'''.
Do alternatívneho názvu dávame (ak existuje): ICAO smerovaciu značku, IATA kód, alternatívne meno letiska (už len názov v tvare <Názov letiska>), iný zaužívaný názov letiska.
Príklad:
LZIB
{{Clear}}
BTS
{{Clear}}
Bratislava
{{Clear}}
M.R. Štefánika


  Heliport Záchranná služba Košice
Príslušné názvy a ICAO smerovacie značky pre letiská na Slovensku je možné nájsť v pravidelne aktualizovanom zozname [//letectvo.nsat.sk/letiska-a-stavby/letiska/zoznam-letisk-a-heliportov/] (zo zoznamu meno za lomítkom použite ako primárne, pred lomítkom ako alternatívne meno).
 
IATA kódy pre letiská je možné vyhľadať na stránke organizácie IATA [//www.iata.org/publications/Pages/code-search.aspx].
 
== Heliporty ==
Miestom s kategóriou ''Letisko'' môžete označiť aj oficiálne pristávacie miesta pre vrtuľníky tzv. heliporty [//www.vrtulniky.sk/organizacie/heliporty-sr/]. V názve miesta je potom potrebné uvádzať:
  Heliport <Názov heliportu>
Príklad:
Heliport NsP Žilina
 
Do popisu pre letiská-heliporty uvádzame typ letiska a/alebo povolenej leteckej prevádzky.
Pre medzinárodné letiská to bude:
Medzinárodné letisko <primárny názov letiska>
Príklad:
Medzinárodné letisko M. R. Štefánika
 
alebo
Civilné neverejné letisko Lučenec
 
alebo
Vojenské letisko Malacky
 
== Ostatné letiská ==
V prípade letísk pre letecké práce ("práškárske letiská") pridávame do popisu text:
''Letisko pre letecké práce v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve.''
 
== Pozri tiež ==
 
Pre kontrolu údajov letísk a heliportov môžete použiť zoznam dopravného úradu [http://letectvo.nsat.sk/letiska-a-stavby/letiska/zoznam-letisk-a-heliportov/].


<br />
<br />

Aktuálna revízia z 10:36, 22. marec 2018

Letiská tvoria na mape významný orientačný a navigačný prvok.

Cesty na letisku

Vzletové a pristávacie dráhy (VPD) ako aj pojazdové cesty a privátne odstavné pásy na letiskách označujeme samostatným typom cesty Ranvej (Runway/Taxiway). Do mapy zakresľujeme len asfaltové alebo betónové cesty (dráhy). Ak sa ranvej križuje so zjazdným segmentom cesty, nastavte úroveň cesty nižšie ako je úroveň ranvej.

Každú ranvej kreslíme ako jednoduchý segment. Označujeme ako typ Ranvej a v adrese pri Mesto použijeme zaškrtnutie Žiadne. Nakoniec uzamknite na ochranu pred náhodným pripájaním ciest nováčikmi a uložte.

Tento typ cesty sa v aplikácii aktuálne nezobrazuje a nie je vyhľadateľný, slúži len ako grafický prvok v editore a Live Mape.

Areál letiska

Areál letiska vytvárame ako plochu ohraničujúcu celý oplotený areál letiska. Označujeme ho kategóriou Letisko (Airport). Meno miesta by malo byť v tvare -

Letisko <Názov letiska>

Príklad označenia názvu letiska:

Letisko M. R. Štefánika

Do alternatívneho názvu dávame (ak existuje): ICAO smerovaciu značku, IATA kód, alternatívne meno letiska (už len názov v tvare <Názov letiska>), iný zaužívaný názov letiska. Príklad:

LZIB
BTS
Bratislava
M.R. Štefánika

Príslušné názvy a ICAO smerovacie značky pre letiská na Slovensku je možné nájsť v pravidelne aktualizovanom zozname [1] (zo zoznamu meno za lomítkom použite ako primárne, pred lomítkom ako alternatívne meno).

IATA kódy pre letiská je možné vyhľadať na stránke organizácie IATA [2].

Heliporty

Miestom s kategóriou Letisko môžete označiť aj oficiálne pristávacie miesta pre vrtuľníky tzv. heliporty [3]. V názve miesta je potom potrebné uvádzať:

Heliport <Názov heliportu>

Príklad:

Heliport NsP Žilina

Do popisu pre letiská-heliporty uvádzame typ letiska a/alebo povolenej leteckej prevádzky. Pre medzinárodné letiská to bude:

Medzinárodné letisko <primárny názov letiska>

Príklad:

Medzinárodné letisko M. R. Štefánika

alebo

Civilné neverejné letisko Lučenec

alebo

Vojenské letisko Malacky

Ostatné letiská

V prípade letísk pre letecké práce ("práškárske letiská") pridávame do popisu text: Letisko pre letecké práce v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve.

Pozri tiež

Pre kontrolu údajov letísk a heliportov môžete použiť zoznam dopravného úradu [4].