Zasady działania Społeczności Wyświetl historię

Home HomeAplikacja AplikacjaEdytowanie EdytowanieSpołeczność SpołecznośćPomoc Pomoc

Wstęp

Polscy edytorzy Waze jakiś czas temu otrzymali możliwość zarządzania Społecznością, w związku z czym ważne jest, aby każdy był świadomy czego może oczekiwać od Społeczności oraz czego Społeczność oczekuje od polskich edytorów mapy.

Polska Społeczność jest zarządzana przez liderów (Global Champ(s), Local Champs, Country Managers), którzy jak reszta są wolontariuszami. Robimy wszystko, co możliwe, aby działania Społeczności przebiegały bezproblemowo, ustanawiamy lokalne zasady edycji map oraz propagujemy Waze w Polsce.

Wszyscy jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie i jesteśmy aktywni we wszystkich kanałach komunikacji odpowiadając na wiadomości pytania na forum, prywatne wiadomości na forum (Private Messages - PM), na Slacku, maile wysyłane na adres kontakt@waze.com.pl. Jesteśmy również aktywni w mediach społecznościowych prowadząc strony w serwisie Facebook lub profile na Twitterze.

Awans do grona liderów jest otwarty dla wszystkich, ale nie następuje on z automatu. Posiadając odpowiedni poziom wiedzy, dojrzałość i zaangażowanie w sprawy Waze w Polsce, masz szansę zostać przyjęty/a do tego grona. Trzeba być jednak świadomym/świadomą, że z byciem liderem, oprócz pewnych przywilejów, wiąże się również odpowiedzialność i konieczny nakład pracy.

Czego polska Społeczność oczekuje od Ciebie?

  • Wszyscy edytorzy powinni znać najlepsze praktyki edycji map określone w lokalnej Wazeopedii
  • Wszyscy edytorzy powinni odwiedzać regularnie forum. Na forum można często znaleść informacje o nowych funkcjonalnościach i praktykach, a także pomoce i porady. Prywatne wiadomości na forum oraz Slacku są również ważną metodą komunikacji między edytorami.
  • Komunikacja (niezależnie czy na forum, czy w prywatnych wiadomościach (PMs)) powinna być prowadzona w uprzejmy i pełen szacunku sposób. Jako edytor stanowisz małą część użytkowników Waze, a my wszyscy stanowimy wielką część Społeczności Waze.
  • Bardziej doświadczeni edytorzy poświęcają dużo czasu pomagając nowym edytorom. Okaż im szacunek słuchając ich rad i wyciągając z nich wnioski.

Menadżer Obszaru (Area Manager, AM)

Oprócz powyższych, od AMa oczekuje się:

  • pracy nad poprawą jakości mapy w zarządzanym obszarze/obszarach;
  • nanoszenia zmian w układzie dróg spowodowanych robotami drogowymi na zarządzanym obszarze/obszarach;
  • rozwiązywania na bieżąco pojawiających się zgłoszeń aktualizacyjnych (tzw. Update Requests, w skrócie URs) oraz błędów mapy (tzw. Map Problems lub MPs);
  • działania jako mentor dla młodszych stażem edytorów, pomagania im poprzez wsparcie na forum oraz przez kontakt indywidualny

Kierownik Kraju (Country Manager, CM)

CM (w odróżnieniu do Administratora Kraju) jest Kierownikiem Obszaru, który osiągnął 5 poziom doświadczenia i któremu nadano uprawnienia edycyjne na obszarze całego kraju. To znaczna odpowiedzialność!

Oprócz powyższych, od CMa oczekuje się:

  • edycji zgodnych z najlepszą praktyką, będących przykładem dla innych edytorów
  • odpowiedniego poziomu komunikacji ze społecznością edytorów w Polsce
  • zarządzania drogami krajowymi, ekspresowymi i autostradami oraz rozwiązywania zgłoszeń (URs, MPs) pojawiających się na nich
  • dalszego zarządzania ich obszarem, który otrzymali jako AM
  • umożliwienia rozwiązywania zgłoszeń (URs, MPs) przez innych AMów w ich obszarach
  • zmniejszania poziomu blokady dróg w odpowiedzi na zgłaszane prośby oraz weryfikacja pracy edytorów na tych odcinkach i ponowne blokowanie na wyższy poziom

Czego możesz oczekiwać od nas?

Wnioski o przyznanie uprawnień Menadżera Obszaru (AM)

Aby otrzymać pod opiekę wybrany obszar:

  • musisz osiągnąć przynajmniej 2 poziom doświadczenia
  • jeśli to Twój pierwszy obszar, wypełnij tylko jeden wniosek
  • wypełnij formularz

Zobacz: Jak zostać Menadżerem Obszaru Zawsze staramy się rozpatrywać wnioski na bieżąco.

Awans na wyższe poziomy doświadczenia

Obecnie awanse nie są nadawane automatycznie. Wszystkie wnioski o awans powyżej poziomu 2 są obecnie rozpatrywane przez Administratora Kraju (CA). Poziom 6 w Polsce jest obecnie zarezerwowany dla Administratora Kraju (CA).

Przyznając awans kierujemy się głównie ogólnymi ustaleniami Waze uwzględniającymi ilości edycji. W wyjątkowych przypadkach jednak możemy awansować również edytorów, którzy nie osiągnęli wymaganej ilości edycji.

Postępowanie z problematycznymi edytorami

Naszą odpowiedzialnością jest zajmowanie się edytorami, których standardy edycji nie spełniają najlepszych praktyk. Jeśli masz uwagi do jakiegoś edytora, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z jednym z CM/LC - narzekanie na otwartym forum lub chacie rzadko kiedy przynosi efekty.

Po otrzymaniu informacji sprawdzimy edycje wskazanego edytora i postaramy się mu/jej pomóc, aby poprawić jakość edycji. Taka procedura często jest wystarczająca. Dla edytorów, którzy nie chcą przestrzegać wyznaczonych reguł współpracy w Społeczności, stosowane są różne sankcje, takie jak:

  • Czasowe lub stałe zawieszenie praw edycji
  • Zmniejszenie ilości obszarów lub odebranie uprawnień AM/CM
  • Zmniejszenie poziomu doświadczenia

Absolutnie niedopuszalne są edycje nie wnoszące żadnej wartości do mapy (w tym edycje masowe), których celem jest wyłącznie nabijanie punktów. Namawianie lub pomaganie innym w takich działaniach również jest nieakceptowalne. Takie zachowania będą również podlegały sankcjom wymienionym powyżej.

Określanie Najlepszych Praktyk

Jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie i egzekwowanie zasad edycji i zachowań w Polsce - takich jak ten dokument. Tworząc zasady obowiązujące w naszym kraju kierujemy się zasadami globalnymi oraz wnioskami z dyskusji edytorów prowadzonymi na forum. Każde nowe ustalenia umieszczone w polskiej Wazeopedii będą przedmiotem dyskusji i konsultacji przed ich wdrożeniem.

Opieka nad Wazeopedią

Mimo, iż jesteśmy odpowiedzialni za opiekę nad Wazeopedią i zatwierdzanie zmian w jej treści, zawsze chętnie przyjmujemy pomoc od wszystkich chcących mieć swój wkład w jej rozwój. Jeżeli uważasz, że coś należy zmienić, zamieść informację i propozycję w kanale #wazeopedia na Slacku lub na forum.

Współpraca na forum globalnym

Współpracując z liderami Społeczności z innych krajów oraz z pracownikami Waze staramy się zawsze działać na rzecz rozwoju Waze w Polsce. Jeśli na forum globalnym wynikną sprawy, które będą dotyczyć naszej Społeczności, będziemy ją reprezentować zawsze na najwyższym poziomie.