Új utak létrehozása
Elsődleges cél a használhatóság (a Waze tudja használni tervezésnél az új utakat), másodlagos cél a pontosság.
- GPS pontok és műholdfelvételek rétegei legyenek bekapcsolva
- Nyomvonal rögzítése
- Hengerelés esetén a felesleges csomópontok, GPS kóválygások törlése
- Ha nincs hengerelés, a GPS nyomvonalakra illeszteni
- Ha nincsenek GPS nyomvonalak, saját utazást is lehet használni
- Ha nincs egyik sem, a műholdképre is lehet illeszteni
- Ha a műholdképen még nem látszik, de tudod a pontos helyet, akkor szabadkézzel
- Csatlakoztatás az úthálózathoz
- Csomópont keletkezzen a szintbeli kereszteződéseknél
- Nem szintbeli keresztezéseknél az út szintjét is be kell állítani
- Útirány beállítása
- 2 hónapon belül megtapasztalt útirány, gps nyomvonalalapján
- Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor kétirányú
- Az "Ismeretlen" (Unknown) irányt ne használd a térképszerkesztésben!
- Város, utcanév felvétele
- Városnevet csak településhatáron belüli útnak adunk, a többinek "Nincs"-et kell beállítani
- Városnévnek a hivatalos település(rész) nevét kell adni, pl. "Nyíregyháza - Sóstóhegy"
- Főbb utak nevei a KIRA alapján
- Utcák nevei a település rendezési terve alapján
- Ha fentiek nem állnak rendelkezésre, akkor utcanévtáblák, közúti táblák alapján (vagy Google Utcakép szolgáltatást segítségül hívva)
- Bárminemű kétség esetén célszerű az útnévnek "Nincs"-et választani, majd mások kitöltik
- A közterületek nevét nem rövidítjük! Tehát nem u., krt., stny., hanem út vagy utca, körút, sétány, szer.
- Településhatáron belül az országutak neve elsődlegesen az utcanév lesz, a számozását alternatív névnek vedd föl
- Úttípus beállítása
- A számmal jelölt utak, autópályák, autóutak mindig "Országutak" kategória
- Lakott területen belül csak az országutak folytatása országút, a többi vagy utca vagy egyéb kategória
- Ha több típusnak is megfelel az út, akkor a legnagyobb hátránnyal járó típust kell választani
- Autóval fizetős utakat (fizetőkapus) a Waze-ben is fizetősként kell jelölni (Magyarországon nincs ilyen)
- Kanyarodási szabályok beállítása
- Az új szegmensről minden másik szegmensre és mindegyikéről az új szegmensre
- 2 hónapon belül megtapasztalt táblák, felfestések alapján (helyismeret)
- Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor minden kanyarodást engedélyezni kell az új szegmensre/ről
- Házszámozás (lakott területen belül, opcionális)
- Település rendezési terve alapján
- Ha ez nincs, 5 évnél frissebb, személyes tapasztalat alapján
- Ha ez sincs, más térképek alapján (vagy Google Utcakép szolgáltatást segítségül hívva)
Tipp: Nagyobb úthálózat felrajzolása után érdemes ⇧ Shift+Z-vel ellenőrizni, hogy mindenütt be lettek-e állítva a kanyarodási szabályok . |
Speciális útfajták
Többes úttulajdonsággal rendelkező utak
Előfordul olyan, hogy egy útnak megváltozik valamely tulajdonsága. Például áthalad településhatáron, nagyobb szakaszokon hiányzik róla a burkolat, vagy erősen kátyússá válik, kétirányúból egyirányúba vált, vagy fordítva. Ekkor meg kell keresni a változási ponto(ka)t, és - ha még nincs ott ilyen, akkor - tenni kell egy (vagy több) csomópontot az útra. Ezzel az út több szegmensre bomlik, és az egyes szegmensekre külön-külön meg lehet adni a rájuk jellemző tulajdonságokat.
Földút
Tetszőleges úttípus esetén alkalmazható a Földút kapcsoló. Ez a preferált beállítás azokra a - jellemzően településen belüli - utcákra, amin nincs szilárd burkolat. Illetve arra a néhány országútra, amit évtizedekkel ezelőtt kiváltottak egy másik úttal, és már csak nyomokban található rajta burkolat.
Off-road / Nincs karbantartva
Az Off-road úttípust csak olyan esetekben használd, ha az adott út személyautóval nagyon nehezen járható. Pl. mezőgazdasági út, amin főleg traktorok járnak.
Védett főutcák
Településen belül azokat az utcákat jelöljük Kiemelt utca, főutca típussal, amik "haladósabbak", tehát - az esetleges közlekedési lámpákat leszámítva - folyamatosan lehet rajtuk nagyobb távolságokat megtenni. Az ilyen utcák rendszerint országút típusba tartozó utakból indulnak ki, elég szélesek ahhoz, hogy buszöblöket alakítsanak ki rajtuk, vagy akár többsávosak. Minden kereszteződésben elsőbbséget kapnak a becsatlakozó forgalommal szemben. Nem lehet rajtuk a teljes hosszukat figyelembe véve számottevő mértékű sebességkorlátozás vagy (gyalogátkelőket leszámítva) fekvőrendőr.
Zsákutca
A zsákutcák mindig kétirányúak. A megfordulást a WME automatikusan engedélyezi. Parkolóban végződő zsákutca esetén a parkoló kezdete után még maximum 5m utat kell húzni, ezt a valóságban behajtáskor és kihajtáskor is érinteni lehet.
Önmagukba záródó útszakaszok
A Waze nem engedi azt, hogy egy szegmens kezdő- és végpontja ugyanarra a pontra essen. Ezért a hurok legtávolabbi pontjára, vagy szögletes hurok esetén az egyik sarokba kell tenni egy csomópontot, amivel az két szegmensre bomlik. Kis (10m-nél kisebb) méretű hurkokat nem szükséges megrajzolni, a szegmens végponti csomópontját a hurok legtávolabbi csúcsába kell húzni.
Célforgalom, Lakó-pihenő övezet, Magánút, Csak engedéllyel, Töltőállomás
Minden ilyen típusú szegmens legyen Csak célforgalom / Magánút típusú. A Waze csak akkor tervez ilyen útra, ha a célpont is ott található, vagy nincs más megközelítési lehetőség. Arra figyelj, hogy magánterületen belül, ne legyen parkoló úttípus, csakis Magánút!
Osztott pálya
Ha a két pályatest valamilyen átjárhatatlan fizikai akadállyal (zöldterület, forgalomtól elzárt villamospálya, beton elválasztó elemek, szalagkorlát), hosszabb távon szeparálódik, akkor megfordulhat a fejedben, hogy a kétirányú szegmensek helyett dupla vonalvezetésben két egyirányú utat használnál inkább. Ilyenkor viszont a kereszteződések kialakítása, átláthatósága jelentősen nehezebb lesz, Ebben az esetben a kereszteződéseknél érdemes a Kereszteződés dobozt használni.
Időszakos behajtási tilalom
A WME-ben két időszakos tilalmat is lehet állítani, az egyiket a szegmensekre, a másikat pedig a bekanyarodásokra. Ne felejtsd el, hogy az úttípus és a beállított útirány minden időszakban korlátozó tényező marad, tehát egy célforgalmú útszakaszon akkor sem fog átvinni a kliens, ha idő szerint egyetlen behajtási tilalom sincs érvényben.
Lakótelepi parkolóút, szervizút
Ha van egy utca, vagy főutca, ahol - rendszerint megállási tilalom mellett - az átmenő forgalom zajlik, ettől zöldterülettel elválasztva vele párhuzamosan (vagy akár helyenként merőlegesen) felvehetnek megállási, parkolási célzattal olyan mellékutcákat, amiken a házak bejáratáig is el lehet jutni. Ezeket az utcákat Út / Utca típusra állítsuk.
Csak gyalogosan járható utak
Csak a navigációt segítő, illetve a külön névvel ellátott gyalogos útvonalakat vegyük fel. Az úttestek közelében párhuzamosan futó járdákat semmiképpen ne! Ha nincs leburkolva, akkor Járda / Gyalogösvény típusú, a burkolt gyalogutak pedig Sétálóutca típusúak legyenek. Gyalogos terekre érdemesebb lehet inkább Sétány kategóriájú Helyet felvenni. A gyalogutakat autóval járható úthoz kell csatlakoztatni, mert a célponthoz navigálásnál így fogja tudni figyelembe venni, hogy melyik járható úthoz kell navigálni.
Vasút, villamos, HÉV, metró felszíni szakasza
A Vasút / Villamospálya típusú utak már a kliensben is megjelennek. A szintjét az utaknál megszokott módon állítsd be, hogy az élő térképen is helyesen jelenjenek meg, a szintbeli kereszteződéseknél (vasúti átjáró) pedig közös csomópontot kell létrehozni a keresztező úttal. A vasúti kanyarokat érdemes több töréspont közbeiktatásával finomítani, hogy jobban nézzen ki a térkép a kliensben. A vasútvonal neve a kezelője és a vonal száma, pl. "MÁV 102". Villamos, metró, HÉV esetén a rajta közlekedő járműtípus és járatszám "Villamos 1", "Metró 2", "HÉV Csepel". Figyelj oda, hogy a városból kivezető vonalaknál ne szerepeljen városnév a szegmens tulajdonságai között a cím mezőben!
Komp
A kompokat Komp típusú szegmensként kell bekötni az úthálózatba, mivel beállítható a kerülésük a kliensben. Az úttulajdonságok között a Fizetős út opciót nem kell beállítani, de föl kell venni olyan korlátozást, hogy az utolsó és az első komp közlekedése között le legyen zárva a szegmens mindkét irányba.
Keskeny utca
Olyan utca, ami kétirányú, de két autó egymás mellett nem fér el, egyiknek le kell húzódnia. Jellemzően az olasz, francia, ...stb. régi/történelmi belváros részek ilyenek. Magyarországon az ilyen utcák többségében célforgalmas utak, a forgalom ki van tiltva róluk, ezért nem is alkalmazzuk.