Kohad: erinevus redaktsioonide vahel Näita ajalugu

PResümee puudub
 
(ei näidata 2 kasutaja 45 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
{{mbox
{{Lingid}}
| type = important
'''Huvipunktid''' [[Pilt:Wme-place.png]] on otsitavad sihtpunktid kaardil.
| text = '''Artikkel vajab uuendamist!'''
 
}}
'''Kaardikommentaarid''' [[Pilt: MCIcon.png]] pole otsitavad ning need on nähtavad ainult kaardiredaktoris.
== Koht e. ''Place'' ==
 
==Huvipunkt e. ''place''==
[[Pilt:Kohad menyy.png|pisi|Kaardikihtide menüü]]
Enne huvipunktidega tegelemist veendu, et kaardikihtide menüüst oleksid kõik asjakohased '''kaardikihid''' sisse lülitatud. Eraldi on võimalik sisse või välja lülitada [[Kohad#Parklad|parklad]], [[Aadressid|elamud]] ja kõik ülejäänud.
 
===Uue huvipunkti lisamine===
Kaardile tuleb lisada vaid reaalselt eksisteerivad hooned ja objektid, kus toimub mingisugune tegevus ning mille olemasolust võiksid Wazerid ka reaalselt kasu saada. Pea meeles, et kõik huvipunktid ning ka neile lisatud pildid on avalikud ja kõigile nähtavad. Hea seenekoht või salakoht metsas võib tunduda küll hea mõttena, aga kaardile need ei sobi - pigem salvesta need endale lemmikuna.
 
Uue '''huvipunkti lisamiseks''':
 
#vali menüüribalt [[Pilt:Wme-place.png]]
#leia menüüst sobiv kategooria
#vali kas punkt [[Pilt:20px-Wme-place-point.png]] või ala [[Pilt:20px-Wme-place-landmark.png]].
 
Kategooriat saab hiljem muuta ning menüüs on välja toodud vaid väike valik neist.


Paljudel uutel kasutajatel on tekkinud ekslik arvamus, et Waze'i kaart peab välja nägema nagu SimCity või see peab võimalikult täpselt peegeldama ümbruskonda. Tegelikult on aga seda kaarti vaja kasutada enamasti väikese ekraani peal ja autoga sõites ning siis pole aega kaarti pikalt uurida. Sellepärast kehtib ka Waze'i kaardi joonistamisel reegel "mida tühjem kaart, seda parem kaart". Vältida tuleks kaardile suure hulga objektide joonistamist. Selleks on teised kaardid.
{{mbox | type = important | text = Alade joonistamisel tuleb jälgida, et ala servade ja naabruses olevate teede vahele jääks vahe sisse, st ala serv ja tee ei tohi kattuda. Samuti tuleb punkt lisada tee kõrvale, mitte tee peale. }}
{{mbox | text = Ainult huvipunkti muutmisest kaardiuuenduseks (ingl ''Map Tile Update'') ei piisa. Selleks tuleb kas kustutada mõni ebavajalik sõlmpunkt või liigutada segmenti millimeetri võrra, säilitades seejuures tee üldise kuju. }}


=== Punkt või ala? ===
===Punkt või ala?===
Kui joonistamisel tekib küsimus, kas koht on punkt või ala, siis kõige lihtsam on lähtuda järgnevast loogikast. Ala on see hoone, mida on autoaknast kaugele näha ja punkt on mingi siseruum või virtuaalne hoone osa (sh mõni firma).
Kui joonistamisel tekib küsimus, kas huvipunkt on punkt või ala, siis kõige lihtsam on lähtuda järgnevast loogikast. Ala on see hoone, mida on auto aknast kaugele näha ja punkt on mingisugune väike koht, siseruum või virtuaalne hoone osa (sh mõni firma).


Ala on koos nimega kaardil nähtav, punkt ei ole.
Ala on koos nimega kaardil nähtav, punkt ei ole.


== Tähtsamad kohad ==
[[File:Peatumispunkt.png|pisi|1. Saabumiskoht, 2. ikoon ala liigutamiseks]]
 
===Saabumiskoht===
Saabumiskoht (ingl ''stop point'') [[Pilt:Stop point.png]], mis on määratav nii aladel kui punktidel, tuleb panna sellisesse paika, kus autojuht peaks sihtkohta jõudes peatuma. Waze juhatab seejärel segmendini, mis asub füüsiliselt saabumiskohale kõige lähemal.
 
Seda tuleb kasutada alade puhul ning paikades, kus huvipunkt asub teest mõnevõrra eemal ning peatuda tuleb kindlas punktis.
 
==Tähtsamad huvipunktid==
Olulised kohad, mida tuleks igal võimalusel kasutada.
Olulised kohad, mida tuleks igal võimalusel kasutada.


=== Parklad ===
===Elamud===
Parklaks ei märgita platse, mis on tee laiendused (ühel- või kahelpool teed parkimine). Kõik muud parkimisvõimalused tuleb kaardile kanda ning sinna peab minema ka "[[Teede_tyybid|parklatee]]"tüüpi tee. Üldiselt on kasulik suuremad parklad teha väiksemateks loogilisteks osadeks ja need vastavalt nimetada. Parklale nime pannes tuleb jälgida, et see sisaldaks ka nimetust "parkla".  
Siia alla kuuluvad kõik eramajad, korterelamud ja muud hooned, kus inimesed elavad. Loe edasi: [[Aadressid#Elamud]].


=== Tanklad ===
===Parklad===
 
*Parklaks ei märgita platse, mis on tee laiendused (ühel- või kahelpool teed parkimine).
*'''Kõik''' muud parkimisvõimalused, sh eraldi parkimiskohad kindla asutuse klientidele, tuleb kaardile kanda ning sinna peab minema ka [[Teede_tyybid|parklatee]].
*Parklale tuleb panna ka '''nimi''' ja seejuures tuleb jälgida, et nimes sisalduks ka nimetus "parkla". Lihtsalt '''"P"''' nimena '''ei sobi.''' Kui mõistlikku nime ei ole, siis jätta lahter tühjaks.
 
 
<u>Ostukeskustel ja kaubamajadel</u>, millel on hoonesse eraldi sissepääsud, on mõistlik jagada suured parklad mõtteliselt väiksemateks loogilisteks osadeks ja lisada neile eraldi (võimalusel ametlike) nimedega '''saabumiskohad'''. Kui parkla asub hoones sees, näiteks kaubamaja keldrikorrusel, siis tuleb see parkla välja joonistada. Hoone mitmel küljel asuvad parklad tuleb võimalusel joonistada kokku üheks suureks parklaks ja lisada erinevad saabumiskohad.
 
<u>Maa-alustel</u> parklatel, millel on visuaalselt nähtav ainult sisenemiskoht, pole vajalik terve parkla kuvamine – piisab maapealse osa ja sissepääsu joonistamisest koos sinna viiva parklateega.
 
<u>Tanklatele</u> parklat '''ei lisata''', kui just pole tegemist eraldiseisva parklaga, mis on mõeldud üldkasutatavaks puhkealaks või mõne kõrvalasuva asutuse külastajatele.
 
Kindlasti täida ära ka parkla '''lisainfo''', kus tuleb määrata vähemalt '''parkla tüüp''' (avalik, piiratud või privaatne) ja võimalusel ka teised andmed.
 
{{mbox | type = critical | text = Kategooriat "parkla" tohib kasutada ainult parkla puhul. Mitte kunagi ei tohi lisada parkla kategooriat mõnele muule kohale.
}}
 
===Tanklad===
2012.a novembri alguses aktiveeriti Eestis kütusehindade funktsioon.
2012.a novembri alguses aktiveeriti Eestis kütusehindade funktsioon.


Selleks, et seda kasutada saaks, peavad olema tanklad õigesti joonistatud. Selleks tuleb sisestada ala parkla, sättida paika piirjooned ja joonistada vähemalt üks parklatee, mis viib tanklasse.
Selleks, et seda kasutada saaks, peavad olema tanklad õigesti joonistatud. Selleks tuleb sättida paika tankla ala ja joonistada vähemalt üks tanklasse viiv parklatee.


Kohustuslikud andmed tanklale:
Kohustuslikud andmed tanklale:


* Kategooria - Tankla
*Kategooria - Tankla
* Nimi - Tankla ametlik täispikk nimi, leiab enamasti tankla kodulehelt. Näit. "Premium 7 Tartu Ravila", mitte "63a Ravila tn. A24".
*Nimi - Tankla ametlik täispikk nimi, leiab enamasti tankla kodulehelt. Näit. "Premium 7 Tartu Ravila", mitte "63a Ravila tn. A24".
* Alternatiivne nimi - Alates 2015 aprill oleme lisanud alternatiivse nime väljale keti nime. See aitab tanklate otsimisel neid õigesti reastada. Tegu on kavalusega, mille leiutas meie kasutaja Mikk36.
*Alternatiivne nimi - Alates 2015 aprill oleme lisanud alternatiivse nime väljale keti nime. See aitab tanklate otsimisel neid õigesti reastada. Tegu on kavalusega, mille leiutas meie kasutaja Mikk36.
* Bränd - Kui antud tanklaketi brändi ei eksisteeri, siis paluks sellest teada anda [http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=260&t=21772 foorumis]
*Bränd - Kui antud tanklaketi brändi ei eksisteeri, siis paluks sellest teada anda [http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=260&t=21772 foorumis]
 
'''Gaasitanklad'''<br />
Kuna tavatankla ei tunnista vähemalt praegu eraldi kütusena gaasi, siis tuleb gaasitanklad lisada kaardile eraldi punktina. Nimeks tankla nimi ja bränd valida vastavalt kas CNG, LNG või LPG.
 
[[Pilt:EstEV.png|pisi|Laadimisjaam WME's]]
===Laadimisjaamad===
 
*'''Nimi'''
 
Nimi algab Unicode märgiga "🔌" (U+1F50C) ja sellele järgneb laadimisjaama täpne nimi.<br />
''Näiteks'':
🔌 Volt Ülemiste Keskus P-1
 
Üheks alternatiivseks nimeks tuleb lisada pakkuja nimi ja teiseks märksõna "laadimisjaam". Need lihtsustavad tunduvalt hilisemat laadimisjaamade otsimist.
 
*'''Kirjeldus'''
 
Kirjeldusse märkida ära kõik pistikutüübid ja laadimiskohtade arv.<br />
''Näiteks'':
1× CCS 50 kW
1× CHAdeMO 45 kW
1× Type 2 22 kW
 
*'''Lukustamine'''
 
Kõik korrastatud laadimisjaamad varustada L3 lukuga.
 
*'''Lisainfo'''
 
'''Veebileheks''' tuleks võimalusel lisada otselink laadimisjaamale, et laadimise alustamine oleks võimalikult lihtne. Teenuste all tuleks ära märkida '''kliendiparkla''', et kohalejõudes ei pakutaks enam eraldi parkimist. Üles tuleks märkida ka '''lahtiolekuajad''', kuna osad laadijad asuvad kinnistel territooriumidel ja parkimismajades.
 
*'''Allikad'''
 
Infot laadimisjaamade kohta saab näiteks https://account.enefitvolt.com/findCharger ja https://eleport.ee/network/
 
===Muud huvipunktid===
 
*'''Bussipeatus''' - nimi lisada koos nimetusega "bussipeatus". Näiteks "Laagri bussipeatus".
*'''Rand''' - lisaks nimele, alternatiivse nime väljale lisada "ujumiskoht"
 
*'''Kauplused jms''' - alternatiivse nime väljale tuleb kirjutada keti või emafirma nime lühivariant. Näiteks "Konsum", "Selver" vms


=== Laadimisjaam ===
*'''Mets''' - üldiselt Eestis metsi '''ei joonistata''' ja ei ole ka suurt mõtet 1000 ha turbaraba lisada. Kui on park, millel on nimi, siis see sobib. Metsa alla käivad ka kõik LKA-d, MKA-d, jne. Kui tulevikus viiakse metsade joonistamine eraldi kaardikihile, siis võib hakata neid lisama.


Alates 01.11.2014 on olemas sellised tanklaketid nagu CNG, LNG ja ELMO! Need ketid on lisatud selleks, et tagada erinevate gaasitanklate ja elektriautode laadimispunktide leidmine. Gaasi hinna jaoks on väli olemas, '''ELMO laadimisjaamadele kütuse hindu ei lisata!''' ELMO puhul tuleb lisada Place tüübiks ka "charging station".
'''Ettepanek metsade eraldi kaardikihile viimiseks: [https://waze.uservoice.com/forums/59225-map-editor-suggestions/suggestions/42286768-forests-in-separate-layer anna oma hääl].'''


=== Muud kohad ===
*Alternatiivsete nime väljal kasutage lisaks eelnevatele julgesti ka järgmisi märksõnu: lõkkekoht, telkimiskoht
* Beach - lisaks nimele, alternatiivse nime väljale lisada "ujumiskoht"


* Shoppamine - alternatiivse nime väljale tuleb kirjutada keti või emafirma nime lühivariant. Näiteks "Konsum", "Selver" vms
NB! Kõigil huvipunktidel palun täitke ära ka aadressi väljad, siis on võimalik neid eristada ka linnanime järgi, näiteks Tartu Ülikool, Tallinn.


* Mets - üldiselt Eestis metsi ei joonistata ja ei ole ka suurt mõtet 1000ha turbaraba lisada. Kui on mets, millel on nimi, siis see sobib küll
==Kaardikommentaarid==
Kaardikommentaarid on mõeldud teadete või juhiste jätmiseks teistele kaardijoonistajatele või ka meeldetuletuseks iseendale. Selleks võib olla näiteks mõne eriolukorra kirjeldus. Kui kommentaar on oma eesmärgi täitnud, siis pane 7-päevase varuga lõpptähtaeg ja kommentaar kaob automaatselt ega risusta asjatult kaarti.


* Alternatiivsete nime väljal kasutage lisaks eelnevatele julgesti ka järgmisi märksõnu: lõkkekoht, telkimiskoht
Uue '''kaardikommentaari lisamiseks''':


NB! Kõigil Place-del palun täitke ära ka aadressi väljad, siis on võimalik Place eristada ka linnanime järgi, näiteks Tartu Ülikool, Tallinn(as).
#vali menüüribalt [[Pilt: MCIcon.png]]
#vali kas punkt [[Pilt:20px-Wme-place-point.png]] või ala [[Pilt:20px-Wme-place-landmark.png]].

Viimane redaktsioon: 2. mai 2021, kell 07:54

Huvipunktid on otsitavad sihtpunktid kaardil.

Kaardikommentaarid pole otsitavad ning need on nähtavad ainult kaardiredaktoris.

Huvipunkt e. place

Kaardikihtide menüü

Enne huvipunktidega tegelemist veendu, et kaardikihtide menüüst oleksid kõik asjakohased kaardikihid sisse lülitatud. Eraldi on võimalik sisse või välja lülitada parklad, elamud ja kõik ülejäänud.

Uue huvipunkti lisamine

Kaardile tuleb lisada vaid reaalselt eksisteerivad hooned ja objektid, kus toimub mingisugune tegevus ning mille olemasolust võiksid Wazerid ka reaalselt kasu saada. Pea meeles, et kõik huvipunktid ning ka neile lisatud pildid on avalikud ja kõigile nähtavad. Hea seenekoht või salakoht metsas võib tunduda küll hea mõttena, aga kaardile need ei sobi - pigem salvesta need endale lemmikuna.

Uue huvipunkti lisamiseks:

  1. vali menüüribalt
  2. leia menüüst sobiv kategooria
  3. vali kas punkt või ala .

Kategooriat saab hiljem muuta ning menüüs on välja toodud vaid väike valik neist.

Alade joonistamisel tuleb jälgida, et ala servade ja naabruses olevate teede vahele jääks vahe sisse, st ala serv ja tee ei tohi kattuda. Samuti tuleb punkt lisada tee kõrvale, mitte tee peale.
Ainult huvipunkti muutmisest kaardiuuenduseks (ingl Map Tile Update) ei piisa. Selleks tuleb kas kustutada mõni ebavajalik sõlmpunkt või liigutada segmenti millimeetri võrra, säilitades seejuures tee üldise kuju.


Punkt või ala?

Kui joonistamisel tekib küsimus, kas huvipunkt on punkt või ala, siis kõige lihtsam on lähtuda järgnevast loogikast. Ala on see hoone, mida on auto aknast kaugele näha ja punkt on mingisugune väike koht, siseruum või virtuaalne hoone osa (sh mõni firma).

Ala on koos nimega kaardil nähtav, punkt ei ole.

1. Saabumiskoht, 2. ikoon ala liigutamiseks

Saabumiskoht

Saabumiskoht (ingl stop point) , mis on määratav nii aladel kui punktidel, tuleb panna sellisesse paika, kus autojuht peaks sihtkohta jõudes peatuma. Waze juhatab seejärel segmendini, mis asub füüsiliselt saabumiskohale kõige lähemal.

Seda tuleb kasutada alade puhul ning paikades, kus huvipunkt asub teest mõnevõrra eemal ning peatuda tuleb kindlas punktis.

Tähtsamad huvipunktid

Olulised kohad, mida tuleks igal võimalusel kasutada.

Elamud

Siia alla kuuluvad kõik eramajad, korterelamud ja muud hooned, kus inimesed elavad. Loe edasi: Aadressid#Elamud.

Parklad

  • Parklaks ei märgita platse, mis on tee laiendused (ühel- või kahelpool teed parkimine).
  • Kõik muud parkimisvõimalused, sh eraldi parkimiskohad kindla asutuse klientidele, tuleb kaardile kanda ning sinna peab minema ka parklatee.
  • Parklale tuleb panna ka nimi ja seejuures tuleb jälgida, et nimes sisalduks ka nimetus "parkla". Lihtsalt "P" nimena ei sobi. Kui mõistlikku nime ei ole, siis jätta lahter tühjaks.


Ostukeskustel ja kaubamajadel, millel on hoonesse eraldi sissepääsud, on mõistlik jagada suured parklad mõtteliselt väiksemateks loogilisteks osadeks ja lisada neile eraldi (võimalusel ametlike) nimedega saabumiskohad. Kui parkla asub hoones sees, näiteks kaubamaja keldrikorrusel, siis tuleb see parkla välja joonistada. Hoone mitmel küljel asuvad parklad tuleb võimalusel joonistada kokku üheks suureks parklaks ja lisada erinevad saabumiskohad.

Maa-alustel parklatel, millel on visuaalselt nähtav ainult sisenemiskoht, pole vajalik terve parkla kuvamine – piisab maapealse osa ja sissepääsu joonistamisest koos sinna viiva parklateega.

Tanklatele parklat ei lisata, kui just pole tegemist eraldiseisva parklaga, mis on mõeldud üldkasutatavaks puhkealaks või mõne kõrvalasuva asutuse külastajatele.

Kindlasti täida ära ka parkla lisainfo, kus tuleb määrata vähemalt parkla tüüp (avalik, piiratud või privaatne) ja võimalusel ka teised andmed.

Kategooriat "parkla" tohib kasutada ainult parkla puhul. Mitte kunagi ei tohi lisada parkla kategooriat mõnele muule kohale.


Tanklad

2012.a novembri alguses aktiveeriti Eestis kütusehindade funktsioon.

Selleks, et seda kasutada saaks, peavad olema tanklad õigesti joonistatud. Selleks tuleb sättida paika tankla ala ja joonistada vähemalt üks tanklasse viiv parklatee.

Kohustuslikud andmed tanklale:

  • Kategooria - Tankla
  • Nimi - Tankla ametlik täispikk nimi, leiab enamasti tankla kodulehelt. Näit. "Premium 7 Tartu Ravila", mitte "63a Ravila tn. A24".
  • Alternatiivne nimi - Alates 2015 aprill oleme lisanud alternatiivse nime väljale keti nime. See aitab tanklate otsimisel neid õigesti reastada. Tegu on kavalusega, mille leiutas meie kasutaja Mikk36.
  • Bränd - Kui antud tanklaketi brändi ei eksisteeri, siis paluks sellest teada anda foorumis

Gaasitanklad
Kuna tavatankla ei tunnista vähemalt praegu eraldi kütusena gaasi, siis tuleb gaasitanklad lisada kaardile eraldi punktina. Nimeks tankla nimi ja bränd valida vastavalt kas CNG, LNG või LPG.

Laadimisjaam WME's

Laadimisjaamad

  • Nimi

Nimi algab Unicode märgiga "🔌" (U+1F50C) ja sellele järgneb laadimisjaama täpne nimi.
Näiteks:

🔌 Volt Ülemiste Keskus P-1

Üheks alternatiivseks nimeks tuleb lisada pakkuja nimi ja teiseks märksõna "laadimisjaam". Need lihtsustavad tunduvalt hilisemat laadimisjaamade otsimist.

  • Kirjeldus

Kirjeldusse märkida ära kõik pistikutüübid ja laadimiskohtade arv.
Näiteks:

1× CCS 50 kW
1× CHAdeMO 45 kW
1× Type 2 22 kW
  • Lukustamine

Kõik korrastatud laadimisjaamad varustada L3 lukuga.

  • Lisainfo

Veebileheks tuleks võimalusel lisada otselink laadimisjaamale, et laadimise alustamine oleks võimalikult lihtne. Teenuste all tuleks ära märkida kliendiparkla, et kohalejõudes ei pakutaks enam eraldi parkimist. Üles tuleks märkida ka lahtiolekuajad, kuna osad laadijad asuvad kinnistel territooriumidel ja parkimismajades.

  • Allikad

Infot laadimisjaamade kohta saab näiteks https://account.enefitvolt.com/findCharger ja https://eleport.ee/network/

Muud huvipunktid

  • Bussipeatus - nimi lisada koos nimetusega "bussipeatus". Näiteks "Laagri bussipeatus".
  • Rand - lisaks nimele, alternatiivse nime väljale lisada "ujumiskoht"
  • Kauplused jms - alternatiivse nime väljale tuleb kirjutada keti või emafirma nime lühivariant. Näiteks "Konsum", "Selver" vms
  • Mets - üldiselt Eestis metsi ei joonistata ja ei ole ka suurt mõtet 1000 ha turbaraba lisada. Kui on park, millel on nimi, siis see sobib. Metsa alla käivad ka kõik LKA-d, MKA-d, jne. Kui tulevikus viiakse metsade joonistamine eraldi kaardikihile, siis võib hakata neid lisama.

Ettepanek metsade eraldi kaardikihile viimiseks: anna oma hääl.

  • Alternatiivsete nime väljal kasutage lisaks eelnevatele julgesti ka järgmisi märksõnu: lõkkekoht, telkimiskoht

NB! Kõigil huvipunktidel palun täitke ära ka aadressi väljad, siis on võimalik neid eristada ka linnanime järgi, näiteks Tartu Ülikool, Tallinn.

Kaardikommentaarid

Kaardikommentaarid on mõeldud teadete või juhiste jätmiseks teistele kaardijoonistajatele või ka meeldetuletuseks iseendale. Selleks võib olla näiteks mõne eriolukorra kirjeldus. Kui kommentaar on oma eesmärgi täitnud, siis pane 7-päevase varuga lõpptähtaeg ja kommentaar kaob automaatselt ega risusta asjatult kaarti.

Uue kaardikommentaari lisamiseks:

  1. vali menüüribalt
  2. vali kas punkt või ala .