Teede tüübid: erinevus redaktsioonide vahel Näita ajalugu

PResümee puudub
PResümee puudub
 
(ei näidata 4 kasutaja 39 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
== Teede tüübid ==
{{Lingid}}
==Teede tüübid==


Maanteede tähistamisel kasutatatakse maanteaameti teede klassifikatsiooni.
Maanteede liigitamisel kasutatatakse maanteaameti teede klassifikatsiooni, muudel juhtudel vastavalt kohalikele tingimustele. Teede nimetamisel tuleb välja kirjutada ka liigisõnad "tee", "põik", "puiestee", "allee" ja "maantee", aga mitte “tänav”. Alati lühenda liigisõnad “maantee” (mnt) ja “puiestee” (pst); nende lõppu punkti ei käi.


* {{Freeway}} - '''Põhimaanteed''' (numbrid 1…11 ja 92).
*{{Freeway|Põhimaantee}} - '''Magistraaltee''', mis ühendab suuremaid linnu ja piiripunkte. Ing k ''Freeway''.
* {{Major Highway}} - '''Tugimaanteed''' (kahekohalised numbrid).
<gallery mode="nolines">
* {{Minor Highway}} - '''Kõrvalmaanteed''' (viiekohalised numbrid). <u>Kruusateede puhul kasutada "mustkatteta" linnukest.</u>
Fail:TeeE263.png
Fail:TeeE67.png
</gallery>
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' Nurksulgudes numbrid 1...11 ja 92.</p>
''Näiteks [92]''</div>


* {{Primary Street}} ja {{Street}} - '''Linnatänavad''' ja väikesed kohalikud teed märgitakse olenevalt tänava suurusest ja tähtsusest kas '''Primary Street''' või lihtsalt '''Street'''. Siin on veidi mänguruumi ja see käib osaliselt tunde järgi. Rusikareegel on see, et '''Primary Street''' on läbisõidutee. '''Street''' võiks olla ainult kohaliku liikluse jaoks ning mitte kasutatav kahe kõrgema kategooria tee vaheliseks liikluseks. Hajaasustusega aladel tuleb asfaltkattega läbisõiduteed panna '''Primary Street''' tasemele, seda eeldusel, et nad pole juba mõne kõrgema kategooria teed.  
*{{Ramp}} - Maanteede eraldi aeglustus- ja kiirendusradadega '''peale- ja mahasõidud'''
<gallery mode="nolines">
Fail:RampTallinnKose.png
</gallery>
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' nime lahtrisse loetleda kõik suunaviidal reaalselt kirjasolevad asulanimed koos teenumbritega, mis antud maha- või pealesõidule kehtivad. Linna nime ei sisestata.
</p><p>''Näiteks Tallinn / Kose (2/E263)''</p>
{{mbox
| type = critical
| text = '''Alternatiivnimeks lisada maantee number, millelt mahasõit toimub.'''
}}</div>
 
*{{Major Highway|Tugimaantee}} - '''Magistraaltee''', mis ühendab linnu omavahel ja linna põhimaanteega. Ing k ''Major Highway''.
<gallery mode="nolines">
Fail:Tee25.png
</gallery>
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' nurksulgudes kahekohalised numbrid.</p>
''Näiteks [25]''</div>
 
*{{Minor Highway|Kõrvalmaantee}} - '''Riigimaantee''', mis ühendab linna alevite ja alevikega, aleveid ja alevikke omavahel või küladega ning neid kõiki põhi- ja tugimaanteedega. Ing k '' Minor Highway''.
<gallery mode="nolines">
Fail:Tee215.png
Fail:Tee243.png
</gallery>
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' nurksulgudes kolmekohalised numbrid, mis on lühendatud ametlikest viiekohalistest numbritest. Alternatiivseks nimeks panna nurksulgudes viiekohaline number.</p>
''Näiteks [215]''</div>
 
*{{Primary Street|Peatänav}} ja {{Street|Tänav}} - '''Linnatänavad''' ja '''kohalikud teed'''. Ing k ''Primary Street'' ja ''Street''.
 
Märgitakse olenevalt tänava suurusest ja tähtsusest kas '''Primary Street''' või lihtsalt '''Street'''. Siin on veidi mänguruumi ja see käib osaliselt tunde järgi. Rusikareegel on see, et '''Primary Street''' on läbisõidutee. '''Street''' võiks olla ainult kohaliku liikluse jaoks ning mitte kasutatav kahe kõrgema kategooria tee vaheliseks liikluseks.
 
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px">'''Nimetamine:''' tänava nimi ja kindlasti tuleb lisada ka asula nimi. Tänava nime puudumisel tuleb lisada märge "puudub".</div>
 
*{{Narrow Street|Kitsas tänav}} - kitsad, '''ühe sõidurajaga tänavad''' (ing k Narrow Street), kus mahub korraga sõitma vaid '''üks sõiduauto''' või '''mootorratas''' ning kuhu parema meelega ei sõidaks. Välja arvatud juhul, kui see annab olulise ajavõidu. Antud teetüübi lisamisel arvestada, et sellel on väike ''penalty'' (v.a mootorratastele), mis võib mõningal juhul marsruudi blokeerida. Ehk siis mitte kasutada tiheda liiklusega teel ning umbteel. '''Enne lisamist konsulteerida mõne vanema toimetajaga.'''
<gallery mode="nolines">
Fail:Kitsas1.png
Fail:Kitsas2.png
</gallery>
 
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px">'''Nimetamine:''' tänava nimi ja kindlasti tuleb lisada ka asula nimi. Tänava nime puudumisel tuleb lisada märge "puudub".</div>
 
*{{Off-road|Pinnastee}} (ing k ''Off-road / not maintained'')
<gallery mode="nolines">
Fail:TeeMets.png
Fail:TeeP6ld.png
</gallery>
'''Põlluteed''', '''metsateed''' ja muud '''pinnasteed''', mille läbimine olenevalt aastaajast ja sõidukist on '''raskendatud'''. Kobedama autoga (nt maastur) peab see tee siiski läbitav olema. <u>Tavalise kruusatee puhul kasutada</u> {{Street|tänavat}} <u>koos märkega "[[Pilt:Checkbox_c.png|16px]] Mustkatteta"!</u>
 
*{{Parking Lot Road|Parklatee}} (ing k ''Parking Lot Road'')
<gallery mode="nolines">
Fail:TeeParkla.png
Fail:TeeParkla2.png
Fail:Tee6ueala.png
</gallery>
 
:*Kõik '''parkla- ja hooviteed''', mis pole liiklusmärkide järgi mõeldud läbisõitmiseks.
:*'''Tankla teed'''
:*'''Õuealas''' asuvad teed ja tänavad. Sellisel juhul ei pakuta navigeerimist läbi õueala, mis on Liiklusseadusega keelatud.
 
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px">'''Nimetamine:''' parklateedele üldiselt nime ei panda, v.a õuealaks määratud tänavad.</div>
 
*{{Private Road|Eratee}} (ing k ''Private Road'')
<gallery mode="nolines">
Fail:TeeEra.png
Fail:TeeEra2.png
</gallery>Tee, mis on liiklusmärgiga piiratud ligipääsuga, näiteks asutuste territooriumid ja eravaldused. "Private Road" tüüpi märgime ka '''vaid ühe talu/eramu juurde''' viivad teed.


* {{Off-road}} - '''Põlluvaheteed''' ja muud pinnasteed, mille läbimine "blondil" või Ferrariga poleks hea mõte. Kobedama autoga peaks see tee siiski läbitav olema. Teed, kuhu igal juhul ilma spets autota kinni jääb, tuleb märkida '''Walking Trail''' tüüpi.
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px">'''Nimetamine:''' erateedele üldiselt nime ei panda.</div>
* {{Parking Lot Road}}
:* Kõik '''parkla- ja hooviteed''', mis pole otseselt tänavad.
:* '''Õuealas''' asuvad teed, millele lisaks enamikel juhtudel ei märgita tänavanime. Sel juhul ei pakuta navigeerimist läbi õueala, mis on Liiklusseadusega keelatud.
::<u>Erandid</u>
::* Kui õueala staatus on omistatud ka seda läbivatele tänavatele, märgime tänava siiski '''"street"'''-tüüpi. Sel juhul otsustab navigatsiooni sobivuse üle Waze vastavalt keskmisele kiirusele, millega neid tänavaid läbitakse - õuealal on tugevalt piiratud piirkiirus.
::* '''Tupik-õuealad''', mis pole läbisõidetavad, võib samuti jätta "street"-tüübiks.


* {{Private Road}} - Tee, mis on liiklusmärgi järgi piiratud ligipääsuga, näiteks asutuste  territooriumid. Ainult erakasutuses tõkkepuude taga olevaid teid ei ole mõtet kaardile kanda, sest enamasti neid teid kasutada ei saa. Juhul kui selline tee on kaardile kantud, siis tuleb see lahti ühendada, et vältida navigatsiooni läbi sellise tee! Kindlasti tuleb nende puhul vältida liigset detailsust, see on seadme ekraanil puhas müra. Samal põhjusel märgime "Private Road" tüüpi ka '''vaid ühe talu/eramu juurde''' viivad teed.
*{{Ferry|Laev}} - '''Praami- ja laevaliinid'''. Ing k ''Ferry''.


* {{Pedestrian Boardwalk}} - '''Kõnniteid''' üldiselt kaardile '''ei kanta'''. Kui on tegemist mingisuguse pikema ja eraldiseisva teega ja on vajadus selliseid teid joonistada, siis võib seda siiski teha. Näiteks jalakäijate tänavad, rannapromenaadid, sillad jms.
Sellele teetüübile võib peale panna ajalise piirangu, kui see eksiteerib, ja kuna Eestis on kõik sellised liinid tasulised, siis tuleb need teed märkida ka tasuliseks.


* {{Walking Trail}} - Muud kitsamad jalakäijate teed, näiteks matkarajad.
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' mõttekriipsuga eraldatud linnade nimed, mille vahel vedu toimub.</p>
''Näiteks Tallinn–Helsingi''</div>


* {{Pedestrian Boardwalk|Jalgrada}} ja {{Walking Trail|Kõnnitee}} (ing k ''Pedestrian Boardwalk'' ja ''Walking Trail'')
{{mbox
{{mbox
| type = critical
| type = critical
| text = Kõnniteid ei tohi ühendada sõiduteedega! Juhul, kui avastad, et kõnnitee on ühendatud sõiduteega, siis ühenda see lahti ja pane suurema leveli lukk peale.
| text = '''NB! Kaardile ei kanta sõiduteega paralleelselt kulgevaid kõnni- ja kergliiklusteid!'''
}}
}}
* {{Railroad}} - Raudteede kaardistamisel on kolm eesmärki. Esiteks on see heaks orientiiriks navigeerimisel. Teiseks aitab see vältida vääraid liiklusandmeid juhul, kui raudtee kulgeb paralleelselt sõiduteega ning rongis kasutatakse Waze'i. Kolmandaks, kui raudtee ristub sõiduteega (samal kõrgusel), siis suudab Waze edukalt ennustada ka ajalisi viiteid raudtee ületamisel.
'''Miks on üldse vaja mittesõidetavaid teid, kui Waze on mõeldud vaid sõidukitega liiklejatele, eks? Põhjuseid on kaks. Tegelikult kolm.'''
:* Raudteed kanname kaardile koos liini nimetusega, v.a Virumaa kaevandusliinid, millel konkreetne nimi puudub.
 
:* Tööstuslikud raudteed kanname kaardile ainult juhul, kui need ristuvad avaliku sõiduteega.
'''Esiteks.''' Waze kasutab kõnniteid selle '''aja arvutamiseks''', mis kulub Sinu praegusest asukohast kuni pargitud autoni kõndimiseks juhul, kui auto sai viimati pargitud eemale Sinu praegusest asukohast. Kui kõnniteed puuduvad, siis kasutatakse teekonna kestvuse arvutamiseks sõiduteid. Täpselt seepärast ei kanta ka kaardile vahetult sõidutee ääres olevaid paralleelselt kulgevaid kõnniteid, sest see aeg tuleks praktiliselt sama sõiduteega ja lisaks oleks kaardil liigne risu.
:* Sõiduteega ristumisel tekitada sinna ka ristmik - nii on liiklusandmete kogumine täpsem.
:* Linna nimesid raudteedele panna '''ei tohi''', kuna see rikub ära linnade piirid. Vt. [[Global:Smudged city|Smudged city]]
:* Raudtee on kahesuunaline.


* {{Ramp}} - Kasutada ainult põhimaanteede ("Freeway") aeglustusradadega mahasõitudel ning kahe erineval tasapinnal oleva tee ühendamiseks. Teiste peale- ja mahasõiduradade jaoks seda mitte kasutada! Ramp'i puhul juhendab navigatsioon "exit right".  
'''Teiseks.''' Mõnikord pole võimalik sihtkohani sõita ja lõpuosa tuleb läbida jalgsi. See võib olla näiteks rada mõne monumendini, keset parki asuva kioskini või vanalinna baarini. Oluline on teada, et navigeerimisel arvestab Waze ainult WT segmente ning PB on vaid visuaalseks märgiseks.
[[Pilt:WT PB.png|600px|keskel|Walking Trail ja Pedestrian Boardwalk erinevused]]
Kui WT on ühendatud sõidetava teega ning asub sihtkohale lähemal, kui mistahes sõidetav segment, siis navigeerib Waze kõnnitee ja sõidetava tee '''ühenduspunktini''' ning sealt edasi tuleks jätkata jalgsi. PB puhul võib rada minna ka täpselt sihtkohani, kuid Waze juhatab siiski vaid selle '''punktini sõidetaval teel''', mis asub sihtkohale kõige lähemal.


* {{Ferry}} - Algselt kasutasime seda teetüüpi ainult reisijateveo liinidel, sest navigatsioon korralikult ei toiminud. Võtsime selle teetüübi kasutusele Hiiumaa ja Saaremaa liinidel alates mai 2016. Sellele teetüübile võib peale panna ka ajalised piirangud n.ö. "time restriction". Praamisõitjatel tasub võimalusel Waze ka praami peal sisselülitatuna hoida, siis saab navigatsiooni täpsemaks.
'''Kolmandaks.''' Kõnniteed on vajalikud [https://www.waze.com/carpool Carpool]'i jaoks, et oleks võimalik arvutada kõndimisele kuluv aeg sinu asukohast kuni sõiduteenuse pakkujani. Jällegi, sõiduteega paralleelselt kulgevad kõnniteed on siinkohal tarbetud ja mõjuvad kaardil juhi jaoks häirivalt.


* Kui '''maantee''' jookseb läbi asula, siis tema '''tüüp ei muutu''' ehk ta on ikka edasi Freeway, Major Highway vms. Kuna navigeerimisel eelistatakse alati "kiiremaid" teid, siis suure maantee vahepeale tänava paigutamine mõjub navigeerimisele halvasti. Lisaks sellele tekivad suure pildi peale asulate kohale valged laigud, kuna välja suumides tänavaid enam ei näidata.
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' enamasti nime ei panda, v.a kui pole teada konkreetne nimi või nimetus.</p>
''Näiteks Promenaad''</div>


* Erinevaid teid ühendavad või muidu suuremad ja olulisemad teed, mis pole maanteeameti teede loendis kirjas, tuleb märkida '''Primary Street''' tüüpi. "Tänava" tüüp ei tähenda seda, et tee peaks olema tänav koos tänavanimega.
*{{Railroad|Raudtee}} (ing k ''Railroad'') - Raudteede kaardistamisel on kolm eesmärki. Esiteks on see heaks orientiiriks navigeerimisel. Teiseks aitab see vältida vääraid liiklusandmeid juhul, kui raudtee kulgeb paralleelselt sõiduteega ning rongis kasutatakse Waze'i. Kolmandaks, kui raudtee ristub sõiduteega (samal kõrgusel), siis suudab Waze edukalt ennustada ka ajalisi viiteid raudtee ületamisel.


* Teede ühendamisel '''ringteedega''' või pöörete jaoks eraldi radade joonistamisel peab arvestama, et nende tüüp poleks kunagi "madalam" kui ühendatud teede endi tüübid.
:*Raudteed kanname kaardile koos liini nimetusega, v.a Virumaa kaevandusliinid, millel konkreetne nimi puudub.
:*Tööstuslikud raudteed kanname kaardile ainult juhul, kui need ristuvad avaliku sõiduteega.
:*Sõiduteega ristumisel tekitada sinna ka ristmik - nii on liiklusandmete kogumine täpsem. Kui sõiduteel on juba 100m raadiuses ristmik või sõlmpunkt, siis jätta raudteega see tegemata.
:*Linna nimesid raudteedele panna '''ei tohi''', kuna see rikub ära linnade piirid. Vt. [[Global:Smudged city|Smudged city]]
:*Raudtee on kahesuunaline.


* '''Jäätee''' - see on üks väärt tee ja Waze on siiani ainuke süsteem, kus neid reaalselt kasutada saab. Jääteed tuleb ühendada maanteede jätkuna ja tema klass peaks ka sama olema. Jäätee nimi panna stiilis "Jäätee: Haapsalu–Noarootsi", alternatiivne nimi võiks olla ingl. keeles "Ice road: Haapsalu–Noarootsi". Jälgida tuleb, et jäätee ja maantee vahel oleks ühendustee vähemalt street klassiga. Jääteele tuleb märkida ka kellaajalised piirangud. Kui jäätee suletakse, siis tuleb jäätee lahti ühendada mõlemast pealesõidu kohast ning kategooriaks panna "Walking trail".
<div style="margin-bottom:20px;background:#fffff0;padding:10px"><p>'''Nimetamine:''' mõttekriipsuga eraldatud linnade nimed, mille vahel vedu toimub.</p>
''Näiteks Tapa–Tartu''</div>
 
*{{Runway|Lennurada}} - '''Lennu-''' ja '''ruleerimisrajad''' (äpp neid hetkel ei kuva). Ing k ''Runway/Taxiway''.
 
Sarnane raudteega, pole navigeeritav ja kasutatakse ainult visuaalse efekti saavutamiseks. Mitte kasutada sellistel radadel, kus sõidavad ka autod.
 
===Märkused===
 
*Kui '''maantee''' läheb läbi asula, siis tema '''tüüp ei muutu''' ehk ta on ikka edasi Freeway, Major Highway vms. Kuna navigeerimisel eelistatakse alati "kiiremaid" teid, siis suure maantee vahele tänava paigutamine lõhub ära navigeerimise. Samuti, kui asulas on maanteele omistatud tänava nimi, siis tuleb maantee nimeks panna tänava nimi ja alternatiivseks nimeks maantee number.
 
*Teede ühendamisel '''ringteedega''' või pöörete jaoks eraldi radade joonistamisel peab arvestama, et nende tüüp poleks kunagi "madalam" kui ühendatud teede endi tüübid.
 
*'''Jäätee''' - see on üks väärt tee ja Waze on siiani ainuke süsteem, kus neid reaalselt kasutada saab. Jääteed tuleb ühendada maanteede jätkuna ja tema klass peaks ka sama olema. Jäätee nimi panna stiilis "Jäätee: Haapsalu–Noarootsi", alternatiivne nimi võiks olla ingl. keeles "Ice road: Haapsalu–Noarootsi". Jälgida tuleb, et jäätee ja maantee vahel oleks ühendustee vähemalt street klassiga. Jääteele tuleb märkida ka kellaajalised piirangud. Kui jäätee suletakse, siis tuleb tee kategooriaks panna "'''Runway / Taxiway'''".


{{mbox
{{mbox
| type = info
| type = info
| text = Suurte kinniste alade (Kaevandused, elektrijaamad, lennujaaamad) teede puhul märgitakse ainult sissepääsud "private street" lõikudega. Muud sellel alal asuvad teed joonistatakse samamoodi nagu mujal.
| text = Suurte kinniste alade (kaevandused, elektrijaamad, lennuväljad) teede puhul märgitakse ainult sissepääsud "private road" lõikudega. Muud sellel alal asuvad teed joonistatakse samamoodi nagu mujal.
}}
}}


== Lukustamine ==
==Teede atribuudid==
===Mustkatteta===
Kui tee on kruusatee ning selle tüüp on maanteede või tänavate klassifikatsioonis, siis tuleb sellele lisada märge "[[Pilt:Checkbox_c.png|16px]] Mustkatteta". Selle abil rakendab Waze kasutaja sätteid (näiteks kasutaja ei taha kruusateedele juhendamist). Muude sõidetavate teede korral see mõju ei avalda seega pole vaja välja märkida.
 
===Tunnel===
Tunnelites on teadupärast kehv või puuduv GPS-levi ja seega pole võimalik ka tavapärasel moel liiklusandmeid salvestada. Waze arvutab keskmise kiiruse tunnelis vastavalt tunnelisse sisenemise ja väljumise aja järgi, mis tähendab aga seda, parema tulemuse saavutamiseks tuleks neid segmente '''mitte poolitada'''.
 
===Läheduses on HOV===
Kasuta seda märget juhul, kui antud segmendi kõrval asub teine eraldatud segment ühistranspordi jaoks. See tagab korrektse ETA arvutamise ka ebatäpse GPSi korral. Ei ole soovitatav kasutada linnades ja lühikeste lõikude puhul. <u>Enne lisamist konsulteeri kogukonnaga!</u>
 
===Tasuline tee===
Tänasel päeval puuduvad Eestis tasulised teed ehk ''toll roads'' ja seega seda märget sõiduteedele ka ei lisata. Erandina märgime neid vaid praami- ja laevateedele, millel küsitakse üleveo eest tasu.
 
==Lukustamine==
Minimaalsed tasemed segmentide lukustamiseks.
Minimaalsed tasemed segmentide lukustamiseks.
{| class=wikitable align=center
{| class="wikitable" align="center"
! scope="col" | Tee tüüp || Luku tase
! scope="col" |Tee tüüp||Luku tase
|-
|-
| align="center" | {{Freeway}} || 4
| align="center" |{{Freeway}}||4
|-
|-
| align="center" | {{Ramp}} || Suurim luku tase, millega ramp ühendatud
| align="center" |{{Ramp}}||Suurim luku tase, millega ramp ühendatud
|-
|-
| align="center" | {{Major Highway}} || 4
| align="center" |{{Major Highway}}||4
|-
|-
| align="center" | {{Minor Highway}} || 3
| align="center" |{{Minor Highway}}||3
|-
|-
| align="center" | {{Primary Street}} || 1 (Automaatne)
| align="center" |{{Primary Street}}||1 (Automaatne)
|-
|-
| align="center" | {{Street}} || 1 (Automaatne)
| align="center" |{{Street}}||1 (Automaatne)
|-
|-
| align="center" | {{Private Road}} || 1 (Automaatne)
| align="center" |{{Private Road}}||1 (Automaatne)
|-
|-
| align="center" | {{Railroad}} || 3
| align="center" |{{Railroad}}||3
|-
|-
| align="center" | {{Ferry}} || 4
| align="center" |{{Ferry}}||4
|}
|}
==Muud tähelepanekud==
===Maanteenumbrite prioriteedid===
Teedel tuleb kasutada võimalikult kõrge prioriteediga teenumbrit. Eesti maanteedel kasutatavate numbrite prioriteedid on kahanevas järjekorras:
*Euroopa teenumber (E-number, näiteks "'''[E20]'''")
*kohalik teenumber (näiteks "'''[2]'''" või "'''[230]'''")
*tee nimi (näiteks "'''Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa'''")
===E-teede võrgustik===
[https://et.wikipedia.org/wiki/Rahvusvaheline_E-teede_võrk E-teedel] ja eriti just teisel pool Eesti riigipiiri jätkuvatel teedel peab olema alternatiivnimeks määratud E-number. '''E-number peab olema ilma nurksulgudeta ja ilma asulanimeta.'''
===Lühendatud numbrid===
Lühendatud (kolmekohaline) number on Maanteaameti pikast ametlikust numbrist olulisemaks tehtud põhjusega, et kõik teeviidad kasutavad ainult lühikesi numbreid. Lisaks hoiab see kaardivaadet puhtamana. Korduvad numbrid erinevate teede juures pole probleem - täpselt samamoodi võib olla sama tänavanimi mitmes asulas ja see üldjuhul kedagi segadusse ei aja.
===Sidekriips ja mõttekriips===
Maanteede nimedes olevate asulanimede vahel tuleb kasutada '''mõttekriipsu''' “–” (''en dash''). Mõttekriipsu ja asulanime vahel ära kasuta tühikuid. Liitnimedes (Keila-Joa, Kilingi-Nõmme jne) kasutatakse '''sidekriipsu''' “-”. Kuigi tegemist on erinevate kirjavahemärkidega, võivad need (eriti väiksema fondi puhul) tunduda ühesugused.
Sidekriips on klaviatuuril tavaline miinus. Mõttekriipsu saamine on erinevates operatsioonisüsteemides erinev.
:Windows:  <code><Alt> + 0150</code>
:Linux: <code><Ctrl> + <Shift> + U</code> ja seejärel sisesta numbrid 2, 0, 1, 3 või X11 all <code><Multi_key> <minus> <minus> <period></code>
:Mac: <code><Alt> + <minus></code>

Viimane redaktsioon: 8. jaanuar 2022, kell 15:36

Teede tüübid

Maanteede liigitamisel kasutatatakse maanteaameti teede klassifikatsiooni, muudel juhtudel vastavalt kohalikele tingimustele. Teede nimetamisel tuleb välja kirjutada ka liigisõnad "tee", "põik", "puiestee", "allee" ja "maantee", aga mitte “tänav”. Alati lühenda liigisõnad “maantee” (mnt) ja “puiestee” (pst); nende lõppu punkti ei käi.

  •  Põhimaantee  - Magistraaltee, mis ühendab suuremaid linnu ja piiripunkte. Ing k Freeway.

Nimetamine: Nurksulgudes numbrid 1...11 ja 92.

Näiteks [92]
  •  Ramp  - Maanteede eraldi aeglustus- ja kiirendusradadega peale- ja mahasõidud

Nimetamine: nime lahtrisse loetleda kõik suunaviidal reaalselt kirjasolevad asulanimed koos teenumbritega, mis antud maha- või pealesõidule kehtivad. Linna nime ei sisestata.

Näiteks Tallinn / Kose (2/E263)

Alternatiivnimeks lisada maantee number, millelt mahasõit toimub.
  •  Tugimaantee  - Magistraaltee, mis ühendab linnu omavahel ja linna põhimaanteega. Ing k Major Highway.

Nimetamine: nurksulgudes kahekohalised numbrid.

Näiteks [25]
  •  Kõrvalmaantee  - Riigimaantee, mis ühendab linna alevite ja alevikega, aleveid ja alevikke omavahel või küladega ning neid kõiki põhi- ja tugimaanteedega. Ing k Minor Highway.

Nimetamine: nurksulgudes kolmekohalised numbrid, mis on lühendatud ametlikest viiekohalistest numbritest. Alternatiivseks nimeks panna nurksulgudes viiekohaline number.

Näiteks [215]
  •  Peatänav  ja  Tänav  - Linnatänavad ja kohalikud teed. Ing k Primary Street ja Street.

Märgitakse olenevalt tänava suurusest ja tähtsusest kas Primary Street või lihtsalt Street. Siin on veidi mänguruumi ja see käib osaliselt tunde järgi. Rusikareegel on see, et Primary Street on läbisõidutee. Street võiks olla ainult kohaliku liikluse jaoks ning mitte kasutatav kahe kõrgema kategooria tee vaheliseks liikluseks.

Nimetamine: tänava nimi ja kindlasti tuleb lisada ka asula nimi. Tänava nime puudumisel tuleb lisada märge "puudub".
  •  Kitsas tänav  - kitsad, ühe sõidurajaga tänavad (ing k Narrow Street), kus mahub korraga sõitma vaid üks sõiduauto või mootorratas ning kuhu parema meelega ei sõidaks. Välja arvatud juhul, kui see annab olulise ajavõidu. Antud teetüübi lisamisel arvestada, et sellel on väike penalty (v.a mootorratastele), mis võib mõningal juhul marsruudi blokeerida. Ehk siis mitte kasutada tiheda liiklusega teel ning umbteel. Enne lisamist konsulteerida mõne vanema toimetajaga.
Nimetamine: tänava nimi ja kindlasti tuleb lisada ka asula nimi. Tänava nime puudumisel tuleb lisada märge "puudub".
  •  Pinnastee  (ing k Off-road / not maintained)

Põlluteed, metsateed ja muud pinnasteed, mille läbimine olenevalt aastaajast ja sõidukist on raskendatud. Kobedama autoga (nt maastur) peab see tee siiski läbitav olema. Tavalise kruusatee puhul kasutada  tänavat  koos märkega " Mustkatteta"!

  •  Parklatee  (ing k Parking Lot Road)
  • Kõik parkla- ja hooviteed, mis pole liiklusmärkide järgi mõeldud läbisõitmiseks.
  • Tankla teed
  • Õuealas asuvad teed ja tänavad. Sellisel juhul ei pakuta navigeerimist läbi õueala, mis on Liiklusseadusega keelatud.
Nimetamine: parklateedele üldiselt nime ei panda, v.a õuealaks määratud tänavad.
  •  Eratee  (ing k Private Road)

Tee, mis on liiklusmärgiga piiratud ligipääsuga, näiteks asutuste territooriumid ja eravaldused. "Private Road" tüüpi märgime ka vaid ühe talu/eramu juurde viivad teed.

Nimetamine: erateedele üldiselt nime ei panda.
  •  • • • • Laev • • • •   - Praami- ja laevaliinid. Ing k Ferry.

Sellele teetüübile võib peale panna ajalise piirangu, kui see eksiteerib, ja kuna Eestis on kõik sellised liinid tasulised, siis tuleb need teed märkida ka tasuliseks.

Nimetamine: mõttekriipsuga eraldatud linnade nimed, mille vahel vedu toimub.

Näiteks Tallinn–Helsingi
  •  |  |  |  |  | Jalgrada |  |  |  |  |  ja  |   |   |   |   | Kõnnitee |   |   |   |   |  (ing k Pedestrian Boardwalk ja Walking Trail)
NB! Kaardile ei kanta sõiduteega paralleelselt kulgevaid kõnni- ja kergliiklusteid!

Miks on üldse vaja mittesõidetavaid teid, kui Waze on mõeldud vaid sõidukitega liiklejatele, eks? Põhjuseid on kaks. Tegelikult kolm.

Esiteks. Waze kasutab kõnniteid selle aja arvutamiseks, mis kulub Sinu praegusest asukohast kuni pargitud autoni kõndimiseks juhul, kui auto sai viimati pargitud eemale Sinu praegusest asukohast. Kui kõnniteed puuduvad, siis kasutatakse teekonna kestvuse arvutamiseks sõiduteid. Täpselt seepärast ei kanta ka kaardile vahetult sõidutee ääres olevaid paralleelselt kulgevaid kõnniteid, sest see aeg tuleks praktiliselt sama sõiduteega ja lisaks oleks kaardil liigne risu.

Teiseks. Mõnikord pole võimalik sihtkohani sõita ja lõpuosa tuleb läbida jalgsi. See võib olla näiteks rada mõne monumendini, keset parki asuva kioskini või vanalinna baarini. Oluline on teada, et navigeerimisel arvestab Waze ainult WT segmente ning PB on vaid visuaalseks märgiseks.

Walking Trail ja Pedestrian Boardwalk erinevused
Walking Trail ja Pedestrian Boardwalk erinevused

Kui WT on ühendatud sõidetava teega ning asub sihtkohale lähemal, kui mistahes sõidetav segment, siis navigeerib Waze kõnnitee ja sõidetava tee ühenduspunktini ning sealt edasi tuleks jätkata jalgsi. PB puhul võib rada minna ka täpselt sihtkohani, kuid Waze juhatab siiski vaid selle punktini sõidetaval teel, mis asub sihtkohale kõige lähemal.

Kolmandaks. Kõnniteed on vajalikud Carpool'i jaoks, et oleks võimalik arvutada kõndimisele kuluv aeg sinu asukohast kuni sõiduteenuse pakkujani. Jällegi, sõiduteega paralleelselt kulgevad kõnniteed on siinkohal tarbetud ja mõjuvad kaardil juhi jaoks häirivalt.

Nimetamine: enamasti nime ei panda, v.a kui pole teada konkreetne nimi või nimetus.

Näiteks Promenaad
  •  |-|-|-|-|-|-|-|-|-| Raudtee |-|-|-|-|-|-|-|-|-|  (ing k Railroad) - Raudteede kaardistamisel on kolm eesmärki. Esiteks on see heaks orientiiriks navigeerimisel. Teiseks aitab see vältida vääraid liiklusandmeid juhul, kui raudtee kulgeb paralleelselt sõiduteega ning rongis kasutatakse Waze'i. Kolmandaks, kui raudtee ristub sõiduteega (samal kõrgusel), siis suudab Waze edukalt ennustada ka ajalisi viiteid raudtee ületamisel.
  • Raudteed kanname kaardile koos liini nimetusega, v.a Virumaa kaevandusliinid, millel konkreetne nimi puudub.
  • Tööstuslikud raudteed kanname kaardile ainult juhul, kui need ristuvad avaliku sõiduteega.
  • Sõiduteega ristumisel tekitada sinna ka ristmik - nii on liiklusandmete kogumine täpsem. Kui sõiduteel on juba 100m raadiuses ristmik või sõlmpunkt, siis jätta raudteega see tegemata.
  • Linna nimesid raudteedele panna ei tohi, kuna see rikub ära linnade piirid. Vt. Smudged city
  • Raudtee on kahesuunaline.

Nimetamine: mõttekriipsuga eraldatud linnade nimed, mille vahel vedu toimub.

Näiteks Tapa–Tartu
  •  █▕█▕█ Lennurada █▕█▕█  - Lennu- ja ruleerimisrajad (äpp neid hetkel ei kuva). Ing k Runway/Taxiway.

Sarnane raudteega, pole navigeeritav ja kasutatakse ainult visuaalse efekti saavutamiseks. Mitte kasutada sellistel radadel, kus sõidavad ka autod.

Märkused

  • Kui maantee läheb läbi asula, siis tema tüüp ei muutu ehk ta on ikka edasi Freeway, Major Highway vms. Kuna navigeerimisel eelistatakse alati "kiiremaid" teid, siis suure maantee vahele tänava paigutamine lõhub ära navigeerimise. Samuti, kui asulas on maanteele omistatud tänava nimi, siis tuleb maantee nimeks panna tänava nimi ja alternatiivseks nimeks maantee number.
  • Teede ühendamisel ringteedega või pöörete jaoks eraldi radade joonistamisel peab arvestama, et nende tüüp poleks kunagi "madalam" kui ühendatud teede endi tüübid.
  • Jäätee - see on üks väärt tee ja Waze on siiani ainuke süsteem, kus neid reaalselt kasutada saab. Jääteed tuleb ühendada maanteede jätkuna ja tema klass peaks ka sama olema. Jäätee nimi panna stiilis "Jäätee: Haapsalu–Noarootsi", alternatiivne nimi võiks olla ingl. keeles "Ice road: Haapsalu–Noarootsi". Jälgida tuleb, et jäätee ja maantee vahel oleks ühendustee vähemalt street klassiga. Jääteele tuleb märkida ka kellaajalised piirangud. Kui jäätee suletakse, siis tuleb tee kategooriaks panna "Runway / Taxiway".
Suurte kinniste alade (kaevandused, elektrijaamad, lennuväljad) teede puhul märgitakse ainult sissepääsud "private road" lõikudega. Muud sellel alal asuvad teed joonistatakse samamoodi nagu mujal.


Teede atribuudid

Mustkatteta

Kui tee on kruusatee ning selle tüüp on maanteede või tänavate klassifikatsioonis, siis tuleb sellele lisada märge " Mustkatteta". Selle abil rakendab Waze kasutaja sätteid (näiteks kasutaja ei taha kruusateedele juhendamist). Muude sõidetavate teede korral see mõju ei avalda seega pole vaja välja märkida.

Tunnel

Tunnelites on teadupärast kehv või puuduv GPS-levi ja seega pole võimalik ka tavapärasel moel liiklusandmeid salvestada. Waze arvutab keskmise kiiruse tunnelis vastavalt tunnelisse sisenemise ja väljumise aja järgi, mis tähendab aga seda, parema tulemuse saavutamiseks tuleks neid segmente mitte poolitada.

Läheduses on HOV

Kasuta seda märget juhul, kui antud segmendi kõrval asub teine eraldatud segment ühistranspordi jaoks. See tagab korrektse ETA arvutamise ka ebatäpse GPSi korral. Ei ole soovitatav kasutada linnades ja lühikeste lõikude puhul. Enne lisamist konsulteeri kogukonnaga!

Tasuline tee

Tänasel päeval puuduvad Eestis tasulised teed ehk toll roads ja seega seda märget sõiduteedele ka ei lisata. Erandina märgime neid vaid praami- ja laevateedele, millel küsitakse üleveo eest tasu.

Lukustamine

Minimaalsed tasemed segmentide lukustamiseks.

Tee tüüp Luku tase
 Freeway  4
 Ramp  Suurim luku tase, millega ramp ühendatud
 Major Highway  4
 Minor Highway  3
 Primary Street  1 (Automaatne)
 Street  1 (Automaatne)
 Private Road  1 (Automaatne)
 |-|-|-|-|-|-|-|-|-| Railroad |-|-|-|-|-|-|-|-|-|  3
 • • • • Ferry • • • •   4

Muud tähelepanekud

Maanteenumbrite prioriteedid

Teedel tuleb kasutada võimalikult kõrge prioriteediga teenumbrit. Eesti maanteedel kasutatavate numbrite prioriteedid on kahanevas järjekorras:

  • Euroopa teenumber (E-number, näiteks "[E20]")
  • kohalik teenumber (näiteks "[2]" või "[230]")
  • tee nimi (näiteks "Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa")

E-teede võrgustik

E-teedel ja eriti just teisel pool Eesti riigipiiri jätkuvatel teedel peab olema alternatiivnimeks määratud E-number. E-number peab olema ilma nurksulgudeta ja ilma asulanimeta.

Lühendatud numbrid

Lühendatud (kolmekohaline) number on Maanteaameti pikast ametlikust numbrist olulisemaks tehtud põhjusega, et kõik teeviidad kasutavad ainult lühikesi numbreid. Lisaks hoiab see kaardivaadet puhtamana. Korduvad numbrid erinevate teede juures pole probleem - täpselt samamoodi võib olla sama tänavanimi mitmes asulas ja see üldjuhul kedagi segadusse ei aja.

Sidekriips ja mõttekriips

Maanteede nimedes olevate asulanimede vahel tuleb kasutada mõttekriipsu “–” (en dash). Mõttekriipsu ja asulanime vahel ära kasuta tühikuid. Liitnimedes (Keila-Joa, Kilingi-Nõmme jne) kasutatakse sidekriipsu “-”. Kuigi tegemist on erinevate kirjavahemärkidega, võivad need (eriti väiksema fondi puhul) tunduda ühesugused. Sidekriips on klaviatuuril tavaline miinus. Mõttekriipsu saamine on erinevates operatsioonisüsteemides erinev.

Windows: <Alt> + 0150
Linux: <Ctrl> + <Shift> + U ja seejärel sisesta numbrid 2, 0, 1, 3 või X11 all <Multi_key> <minus> <minus> <period>
Mac: <Alt> + <minus>