Radary a kamery Zobrazit historii


Typy radarů a kamer

Radary měřící rychlost

Pevně instalované radary všech druhů měřící rychlost. Zjednodušeně řečeno, radary u kterých dostanete pokutu, pokud kolem nich projedete rychleji než je povoleno.

  • Dočasně nefungující radary nebo momentálně prázdné schránky, do kterých může být radar kdykoli umístěn, zadáváme jako funkční rychlostní radar.
  • Mobilní radary hlásíme v klientu jako Policie > Hlídka(radar) a nikdy ne jako Kamera > Rychlost, Semafor, nebo Falešná.
  • Úsekové radary se zadávají nastavením příznaku ÚSEKOVÝ RADAR na příslušných segmentech v celé délce úseku. Ikonky radarů se na začátky i konce úseků zadávají otočené kolmo na směr segmentu a s rychlostí nastavenou na 250 km/h. Výjimkou je, pokud radar na začátku a/nebo na konci úseku měří nebo může měřit i okamžitou rychlost, v tom případě se radar neotáčí a příslušná strana úseku doplní o měřenou rychlost. Pokud se úsek skládá z více částí, ikonky radarů zadávají i na začátky/konce jednotlivých částí.

Kamera monitorující průjezd na červenou

Kamera monitorující průjezd na červenou.

  • Nejedná se o zpomalovací semafory instalované na začátku obce nebo před přechody pro chodce.
  • Rychlost by měla být nastavena na nulu, aby na ně byl řidič upozorněn bez ohledu svou rychlost.

Falešný radar

Falešná kamera je napodobenina skutečného radaru, která neměří rychlost.

Nejedná se o tzv. infotabule ukazující aktuální rychlost. Infotabule nehlásíme, nepotvrzujeme a z mapy odstraňujeme.

Ohlášení radaru v klientu

Pro ohlášení radaru použij pravé (reportovací) tlačítko a zvol možnost Chyba mapy, Obecná chyba. Do popisu uvést o jaký radar se jedná (Úsekové měření, radar pro měření okamžité rychlosti, průjezd na červenou) a odešli.

  • Hlášení bude v mapě na místě, kde bylo zmáčknuto reportovací menu. Stačí zmáčknout menu hlášení dokončit, až když to doprava dovolí.
  • Nahlášený radar/kamera se objeví v klientovi až editor zadá í v editoru. Editor se může ještě dotázat na doplňující informace.


Umístění radaru

Umístění radaru z klienta nebývá přesné. Před potvrzením radaru je nutné jej v editoru přesně umístit s využitím satelitních snímků nebo Street View. Letecké snímky mohou být posunuté a snímky ve Street View mohou být zastaralé.

Po označení radaru se kolem něj objeví kruh, uvnitř kterého s ním jde posouvat. Je-li potřeba posunout radar dál, posuň jej, změnu ulož, klikni na permalink a postup zopakuj:

Červená tečka za radarem označuje virtuálního kameramana. Správně umístěný radar má ve směru jízdy symbol radaru a pak červenou tečku. Mnoho editorů považuje hledáček za objektiv. Dříve takto vypadaly amatérské 8mm kamery.

Nastavení rychlosti a potvrzení radaru

Radar_edit.jpg
Radar_edit.jpg

Po označení radaru v editoru jde zadat rychlost omezení v km/h. Po nastavení rychlosti dostane řidič s Waze hlasové upozornění pokud je jeho rychlost vyšší než zadaná rychlost. Když není rychlost nastavena, dostane Wazer hlasové upozornění vždy. Od léta 2017 nastavujeme rychlost u radarů na hodnotu 0 km/h.

Po správném umístění radaru a nastavení rychlosti zaškrtni pole Potvrzeno a ulož změny. Radar se objeví v aplikaci po zpracování změn. To může trvat i více než dva týdny.


Odstranění potvrzeného radaru

Jsou dva způsoby jak odstranit potvrzený radar/kameru (ikona šedé barvy v editoru).

Waze editor

Ke smazání radaru ho stačí označit a stisknout klávesu Delete, nebo ikonu koše a uložit změny. Potvrzené radary může smazat jen editor, jehož level je stejný nebo vyšší než L4.

Příklady radarů a kamer

Radar_ano.jpg
Radar_ano.jpg
Skutečný radar do Waze patří
Neni_radar.jpg
Neni_radar.jpg
Infocedule do Waze nepatří, není to radar ani atrapa
Kamera_ano.jpg
Kamera_ano.jpg
Kamery sledující průjezd na červenou reportujeme i potvrzujeme
Neni_kamera.jpg
Neni_kamera.jpg
Kamera sledující dopravu do Waze nepatří - nefotí, neposílá pokuty