Uvolnění mobilních roamingových dat v červnu 2017 otevřelo nové cesty po EU s navigací Waze. Pojďme si něco povědět o dálkovém navigování s Waze, protože o něm ví jen málo wazerů.
Omezení Waze
Waze je při výpočtu trasy omezeno vzdáleností 1 600 km. Delší trasu nespočítá. A aby toho nebylo málo, tak pro nalezení trasy počítá jen s milionem segmentů (segmenty jsou třeba cesty mezi křižovatkami, začátky změn povolené rychlosti atd.). Nejedná se ale o milion segmentů na trase, ale všechny segmenty použité při výpočtu trasy.
Praha - Makarska
Spousta wazerů pojede v létě do Chorvatska. Trasa Praha - Makarska má jen 1 100 km, ale Waze hlásí chybu serveru a trasu nevypočte. Brňáci ale na Makarskou s Waze dojedou. Na kratší trase se totiž při navigování z Brna počítá s méně než milionem segmentů.
Jak tedy řešit tuto zapeklitou situaci? Před jízdou si naplánovat trasu v klidu doma. U dlouhých tras dává Waze přednost silnicím vyšších tříd, protože se nikdo nechce dlouho kodrcat po okreskách.
- Doma si naplánovat trasu třeba pomocí Google Map.
- Určit významné zastávky (hraniční přechod, benzinku, odpočívku atp.).
- Zastávky ve Waze uložit jako oblíbená místa. Šikovné je pojmenovat zastávky pořadovým číslem na trase, zkratkou státu a názvem (třeba 1 CZ-AT, 2 AT-SI, 3 Sl-HR, 5 Makarska)
- Na cestě postupně navigovat na oblíbená místa podle pořadí. Waze sice už na českých hranicích spočítá trasu na Makarskou, ale výpočet dojezdového času bude jen odhad. Navíc je dobré plánovat kratší úseky kvůli lepšímu odhadu událostí na trase.
A na konec ještě jeden tip pro ty, kteří se chtějí vyhnout dálnici ve Slovinsku. Stačí si nachystat oblíbený bod před Slovinskem, pak v nastavení zapnout "Vyhnout se zpoplatněným dálnicím" a nastavit další bod na chorvatských hranicích a navigovat se na něj.