Co zakreslit a co ne Zobrazit historii

CzechHomeIcon.jpg

Reálný svět obsahuje mnoho cest a objektů, u nichž máme přirozené nutkání zachytit je do mapy a udělat ji tak co nejpřesnější. Zároveň je však třeba mít na paměti, že tvoříme navigační systém pro motorové dopravní prostředky a ani z dlouhodobého hlediska nemá Waze ambici stát se turistickou navigací, navigací pro pěší atd... Stejně tak existuje celá řada omezení, co a za jakých podmínek je viditelné v klientské aplikaci, nemluvě o zbytečné zátěži serverů a Internetového spojení, pokud je třeba přenášet spoustu nepodstatných informací. Tento článek vychází z informací poskytnutých v jiných tématech a doplňuje je.

Vždy sjízdné cesty

Bez debat klíčový prvek navigačního systému. Řadíme sem silnice, po kterých denně projedou spousty lidí - tedy dálnice, rychlostní silnice, nájezdy/sjezdy (rampy), ulice, příjezdové cesty k větším budovám (firmy, nákupní centra, bytové domy), k parkovištím, cesty vedoucí přes čerpací stanice...

V zásadě lze říci, že dokud nemáte na mapě zakresleny ve své oblasti všechny takové prvky, pak se vysoce doporučuje nevěnovat se ničemu jinému, co editor nabízí. Nic z ostatních prvků nemá tak vysokou hodnotu.

Při editaci je nutné využít streetview a správně zachytit jednosměrky, zákazy vjezdu či průjezdu (používáme typ "Private Road" neboli Soukromá cesta) a korektně povolit odbočení na obou koncích právě zakresleného segmentu. Pomocí restrikcí (na segment nebo na odbočení) je možné zachytit detailní podmínky průjezdnosti, např. zákaz vjezdu nákladních vozidel, průjezdnost ulice např. jen v určitém časovém intervalu denně atp.

Daleko nejlepší pro správnou editaci je místní znalost poměrů - pokud daným místem pravidelně projíždíte nebo poblíž dokonce bydlíte, pak jsou vaše místní znalosti přesně to, co systém Waze potřebuje k tomu, aby mohl nabídnout kvalitní mapy všem řidičům.

Nesjízdné/obtížně sjízdné cesty

Mapový editor nabízí typ cesty "Polní cesta", resp. "Dirt road/4x4 trail". Jedná se o cesty typicky v zimě neudržované, mohou být s pásem trávy uprostřed, po dešti mohou být rozblácené (není to však podmínkou, takové cesty mohou být i asfaltové), častokrát využívané povětšinou jen zemědělskou technikou k přesunu mezi poli, lesníky ke svážení vytěženého dříví, případně po nich vedou turistické nebo cyklistické trasy.

Klientská aplikace nabízí možnost nechat se po takových úsecích navigovat, případně je z navigace vyřadit nebo tolerovat pouze krátké úseky (byť nikdo přesně neví, jak dlouhý úsek to je). Podpora je tedy obstojná a zdálo by se, že zakreslování těchto cest nic nebrání.

Je však velmi důležité si uvědomit, co taková cesta přinese řidiči. Pokud po nějaké cestě projede párkrát za rok traktor a dál už nic, pak je vysoce pravděpodobné, že cesta bude v natolik špatném stavu, že běžný automobil na ní bude velmi trpět, pokud už vůbec bude schopen se někam dostat - takové cesty často končí "mezi poli", resp. nájezdem na nějakou další cestu, přičemž nájezd je pro běžný vůz téměř nesjízdný.

Jako polní cestu se obecně doporučuje zakreslovat např. rozbité příjezdové cesty k zemědělským družstvům, panelové cesty, lze tolerovat i asfaltované cesty pro zemědělce a lesníky, různé příjezdové cesty k tábořištím a odlehlým turistickým ubytovnám - zkrátka cesty, kde si dokážete představit, že někdy někdo autem pojede a bude chtít být navigován - třeba bude chtít do nějakého odlehlého kempu.

Stejně jako v předchozím textu platí - místní znalost je nejlepší. To, co dle street view může vypadat jako nejodlehlejší cestička na světě, může být v reálu obstojně využívaná zkratka, kterou v zimě obec pilně prohrnuje a udržuje průjezdnou a jeji využití ušetří každému řidiči deset minut času, který by jinak strávil objížděním po okresce...

Parky, cesty v nich, chodníky ve městech

Waze nepotřebuje žádné z výše uvedených možností mít v sobě zaneseny, neumí s nimi žádným způsobem pracovat, jejich jediným smyslem je poskytnout lepší vizuální orientaci a srovnání reality s mapkou, kdy "jedu kolem parku - tak ta plocha bude v klientu zeleně". Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že i "obal prodává" a dnešní moderní navigační systémy dokážou nabídnout i velmi slušivé grafické zpracování - běžný uživatel rád sáhne po graficky povedené navigaci. Je tedy třeba nabídnout uživatelům to, co očekávají, ovšem ne za cenu zvýšení problémovosti, chybovosti a zásadního zvyšování datového toku.

V zásadě tedy platí - když už, tak zakreslujeme pouze nejdůležitější cesty ve velkých parcích, čímž opticky v klientu rozbijeme jednolitou plochu a vypadá to lépe.

Vždy platí - je-li pěší cesta v reálu napojena na cestu pro auta, pak musí být napojena i v editoru map. Pomocí šipek povolíme odjezd pryč z pěší cesty a naopak zakážeme vjezd na tuto cestu. Pamatujme, že i když se jedná o nesjízdné segmenty, může Waze pod vlivem nepřesných dat z GPS senzoru "přilepit" autíčko právě na tento nesjízdný segment, zejména je-li blízko silnice, po které právě jedeme. To vyústí v přepočítání trasy a nabídnutí nesmyslné alternativy.

Chodníky ve městech zásadně do Waze nezakreslujeme. S tímto vedeme dlouhodobý boj u nových, horlivých editorů - prosím nedělejte to, nemá pražádný smysl mít nakreslené stezky někdy dokonce až k jednotlivých vchodům domů. Výjimkou jsou ulice, které jsou v celé délce např. pěšími zónami (tedy vlastně "nic než chodník") a tedy mohou být v klientu vyhledávány jako navigační cíl.

Editor map nabízí i ještě exotičtější segmenty typu "Staircase"(Schodiště), které nemohou být ani teoreticky použity k jízdě autem, přesto však díky nedotažené funkcionalitě mohou zmást navigační systém. Tyto segmenty nezakreslujeme, pouze v situaci, kdy jde o zvláštní, jedinečný, důležitý, unikátní, neopakovatelný a nesmírně důležitý prvek. I tak je lépe raději zkonzultovat se zkušenými editory v diskuzním fóru a nechat si tam vysvětlit, že toto ne. :-)

Zakreslování krajiny

lesy, jezera, řeky, železnice

Doplňkové landmarky

ATM, post office,...