Tipy a triky Zobrazit historii

WME - Waze Map Editor

WME byl svého času oficiálně navržen pro prohlížeč Chrome, ale je funkční i ve Firefoxu, Safari a kupodivu i v IE10.

Waze je jako živý organizmus, stále se vyvíjí a všechny postupy se časem mohou měnit, dogmata přestat platit, nebo naopak vznikat nová. A tak se informace zde uvedené mohou velice brzy stát neaktuální. Takže pokud narazíte na jakoukoli nesrovnalost, nebo si nebude vědět s něčím rady, navštivte CZ/SK Fórum a tam hledejte nebo se ptejte. Žádný dotaz není hloupý!

Obecné rady "jak editovat"


  • Pro začátek můžete editovat pouze v oblastech kterými jste projeli do vzdálenosti jedné míle. Waze rozlišuje jednotlivé uživatele podle zkušeností a určuje jim level, pod kterým mohou jednotlivé úseky cesty uzamknout a chránit je proti poškození. Nikdo s nižším levelem takové segmenty nemůže změnit. Pokud narazíte na chybu, nebo budete potřebovat doplnit nějakou informaci, například chybějící název ulice, nebo budete potřebovat k takovému úseku připojit nově vytvořenou ulici, navštivte česko-slovenskou část fóra a v příslušné sekci si založte nový topic a požádejte o to.


  • Před tím, než začnete měnit geometrii cest, se ujistěte, že mapový foto podklad není posunut oproti skutečné GPS pozici. Nejsnadněji to uděláte tak, že v editoru vpravo nahoře v nabídce vrstev (Layers) zapnete vrstvu GPS points, která poměrně přesně ukáže trasu kudy projel někdo se zapnutým waze (hledejte raději hlavní tahy s více průjezdy, protože určitě víte, že i vám telefon občas spočítá polohu posunutou i o několik desítek metrů).


  • Je žádoucí waze mapu doplnit o co největší množství přesných informací, ale mnohdy je moudré se řídit heslem "méně je někdy více". Čím složitější mapa bude, tím komplikovanější budou hlasové povely. Takže se zamyslete, než rozdělíte uličku v rezidenční čtvrti na dva jednosměrné pruhy, přidáte do už tak složité křižovatky další odbočkou, kterou je ale ve skutečnosti výjezd na pole, nebo jestli by se dvě protilehlé křižovatky typu T (které jsou od sebe vzdálené jen pár metrů) nemohly spojit v jednu tvaru +


  • Nemažte bezhlavě to, čemu nerozumíte. Spíš se ptejte na fóru. Ano vše je možné nakreslit znovu, ale waze přijde o jednu velmi důležitou informaci a tou je průměrná rychlost kterou uživatelé po úseku projeli. Nový úsek ji nezdědí a bude se muset čekat, než po něm zase projede dostatek uživatelů se zapnutým waze.


  • Jako editorovi nám nepřísluší měnit nebo vylepšovat realitu. Pokud je například ulice nelogicky přerušená nějakým úsekem, který se jmenuje odlišně, dodržte to i při editaci. Jestli je někam zakázáno odbočit, zakažte to i ve waze. A naopak pokud je někam vjezd povolen (a není tam aktuálně nějaká dlouhodobá uzavírka) nezakazujte ho, byť by vám z jakéhokoli důvodu přišlo lepší, aby tudy nikdo nejezdil.


  • Některé detaily nebudou v mobilní aplikaci vidět, ale to neznamená že jsou v mapě omylem. Například kratičké zalomení těsně za křižovatkou (většinou viditelné pouze při větším přiblížení) tam sice může být omylem, ale může tam také být proto, že waze generuje hlasové navigační povely mimo jiné podle toho, jaký úhel svírají segmenty které se v křižovatce sbíhají. A editor chtěl aby waze při navigaci řeklo: "odbočte vpravo" namísto hlášení "držte se vpravo".


  • Snažte se práci dokončit, aby se na místo po vás nemusel nikdo vracet.
  1. Pojmenujte správně ulice, obce, a určete typ cesty.
  2. Zkontrolujte jestli máte všechny segmenty připojené a jestli máte správně povolenou nebo zakázanou konektivitu.
  3. Na konci slepého segmentu vytvořte node (stejnou tečku jaká je v jakémkoli jiném spojení segmentů)
  4. Editujte tak aby po vás v mapě nezůstávaly takzvané "soft turn" - vznikají například tak, že waze automaticky povolí nebo zakáže odbočení podle toho v jakém směru jste napojili nový segment, nebo projeli nově vyválcovanou cestu. Poznáte je podle otazníku u šipky. Waze v takovém případě čeká jakým směrem projede křižovatkou jiný wazer, a podle směru průjezdů může změnit povolení odbočit automaticky. Ve chvíli kdy kliknete na šipku, stane se z ní tzv. "hard turn", otazník zmizí a waze už konektivitu automaticky měnit nebude.
  5. Potom co v editované oblasti skončíte použijte klávesovou zkratku Shift+Z která vám zobrazí všechna zakázaná odbočení a může vás tak upozornit na chybu kterou jste třeba přehlédli.
    Tady přikládám odstrašující příklad, jak by to dopadnout nemělo!
  6. V editoru také můžete najít takové vykřičníky. Jedná se o tzv. "User Request" (UR). Sami je můžete vytvořit pokud během jízdy naleznete chybu, nebo zaznamenáte nestandardní chování navigace tak, že kliknete na pravé tlačítko menu (v mobilní aplikaci) a zvolíte možnost "Chyba mapy" vyberete možnost která nejvíce odpovídá problému a můžete problém ještě popsat. Pokud takové UR v mapě nenaleznete a nerozumíte úplně přesně co chtěl uživatel reportovat neuzavírejte ho, uživatel který ho vytvořil se k němu třeba během pár dní vrátí a problém který nalezl sám vyřeší.

Číslování domů

Funkce číslování domů je v současné chvíli (duben 2013) sice v editoru dostupná, ale není zatím příliš dobře vyřešená a v našich podmínkách tak těžko použitelná. Hlavní úskalí spočívá v tom, že je navržená pro situaci, která je obvyklá v USA. Což znamená že na jedné straně ulice jsou čísla sudá a na druhé čísla lichá a navíc ta čísla by měla mít vždy vzrůstající tendenci. Například toto by bylo v pořádku 2 6 14 16, ale problém nastane pokud potřebujete přidat někam mezi tato čísla 24 nebo třeba 7.
Pokud vám byla přidělena Area Manager práva (level 3), nebo jste již překročili hranici počtu editací pro přidělení levelu 4 , tak vám editor nabídne možnost uložit takové číslo jako "forced" (něco jako násilím), ale pokud jste editor s levelem 1 tak ne a proto vám raději doporučuji čísly domů se v současnosti nezabývat.

Další omezení/pravidla zadávání čísel domů:

  • Zadáváme čísla orientační (modrá čísla).
  • Domovní čísla nelze aktivovat, pokud nejsou uloženy ostatní úpravy.
  • Domovní čísla lze upravovat, přidávat pouze 100m od označené ulice.
  • Domovní čísla nemohou být přidány do segmentů bez názvu ulice.
  • Domovní čísla nesmí obsahovat žádné jiné znaky, kromě čísel.
  • Segment nemůže být odstraněn, pokud jsou k němu připojena domovní čísla.

Aktualizace map

Aneb kdy se moje editace objeví v klientu (mobilní aplikaci).

Aktualizace map v klientu

Může to být hned ten den kdy změny provedete, ale může to také pár dní trvat. Napřed musí na straně waze serverů proběhnout aktualizace mapových dlaždic. K dnešnímu dni je obvyklé, že se tento proces děje vcelku pravidelně jednou denně, ale v případě nějakých potíží se interval může prodloužit. Informaci kdy proběhla aktualizace mapových dlaždic můžete najít na waze status stránce. Nás v Evropě zajímá aktualizace INTL serveru, NA server je pro Severní Ameriku.

Aktualizace map v Live Mapě

Tady je situace mnohem složitější. Aktualizace probíhají, ale né v plném rozsahu, a jednotlivé zoomy se neaktualizují ve stejném časovém intervalu. Některé zoomy nejsou aktualizované třeba i půl roku. Nicméně routování funguje i nad neviditelnými segmenty (waze o nich ví, ale nezobrazí je).

Kopírování informací, licenční podmínky

Nekopírujte informace z autorskými právy chráněných zdrojů (mapy Seznam apod.) Zejména je zakázáno používat nebo vytvářet jakékoli scripty které nahradí vrstvu fotomapy od google jinou mapou. V minulosti už kvůli tomu muselo waze smazat celou mapu na území větším než je ČR. Informace, například názvy ulic, si ověřujte z více zdrojů.

Pomůcky - scripty pro prohlížeč

Stránka na toto téma v angličtině
Instalace - Chrome:

  • Stáhněte script na lokální disk. Pokud vám prohlížeč po kliknutí na tlačítko Install nenabídne dialog s možností zda a kam chcete stahovat, tak se rovnou podívejte do defaultní složky pro stahování, script tam už na vás nejspíše čeká.
  • V prohlížeči si otevřete vpravo nahoře menu > tools > extension a stažený soubor do tohoto okna přetáhněte.
  • Restartujte prohlížeč, nebo alespoň znovu načtěte stránku editoru.

Instalace - Firefox a Safari

  • Snad někdo doplní.
WME Color Highlights

Velmi oblíbený pomocník, který umí v mapě zvýraznit "rozsvítit" segmenty podle mnoha kritérií.
Stahujte: zde

Waze Map Editor: Street to river

Nakreslete nad střed řeky cestu, jako by se jednalo o klasickou silnici a před uložením ji pomocí přidaného tlačítka proměňte v landmark. (namalovanou cestu pak stačí pouze smazat)
Stahujte: zde

Waze Aerial Shifter

Tento nástroj vám pomůže posunout vrstvu Bing fotomapy, pokud není v oblasti kde editujete správně usazená. Ale používejte ho opatrně, protože pokud se přesunete do jiné oblasti je třeba ho přenastavit nebo vypnout.
Stahujte: zde

Waze Livemap Navigation

Script který vám po zadání origin a destination zobrazí v levém panelu Live Mapy seznam navigačních příkazů. Na každý příkaz lze kliknout a script vám ho přiblíží v mapě.
Stahujte: zde

WME Junction Angle info

Script který vám zobrazí úhly ve stupních mezi silnicemi na křižovatce.
Stahujte: zde


A mnoho dalších, které naleznete na EN Wiki


CzechHomeIcon.jpg