Úvod
Stránka vysvětluje postup zaznamenání, smazání a určení správné kategorie radarů a kamer ve Waze.
Waze podporuje tři druhy radarů a kamer:
- Radar měřící rychlost.
- Kamera monitorující průjezd vozidla na světelné křižovatce "na červenou".
- Falešná kamera/radar (atrapa).
Typy radarů a kamer
Radary měřící rychlost
Kamera monitorující průjezd na červenou
Falešný radar
Ohlášení radaru v klientu
Pro ohlášení radaru, použij pravé (reportovací) menu v klientu a zvol možnost "Kamera". Vyber správný typ radaru nebo kamery, případně zvol opačný směr pokud je to třeba a odešli.
Poznámky:
- Hlášení o existenci radaru/kamery bude umístěno do mapy na místo, ve kterém jsi se nacházel ve chvíli stlačení "reportovacího" menu. Takže stačí zmáčknout menu a s dokončením hlášení počkat do chvíle, kdy to dopravní situace dovolí.
- Nahlášený radar/kamera se objeví v klientu až poté, co byl "potvrzen" v editoru.
- V místech, kde se kamera nachází v obou směrech, je potřeba ji nahlásit pro každý směr zvlášť.
Potvrzení radaru/kamery v editoru
Radar/kamera, který je nahlášen Wazerem z klienta se zobrazí v mapě až poté, co je potvrzen v editoru. Pokud nedojde k potvrzení do cca 3 týdnů, bude automaticky smazán systémem. Nepotvrzený radar/kamera je v editoru vybarven hnědě. Po potvrzení změní barvu na šedou.
Nepotvrzený | Potvrzený | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
(Poznámka: vzhled ikon v klientu a v editoru je rozdílný. Takto vypadají ikony v editoru)
Před tím než schválíš nahlášený radar/kameru v editoru, pokus se co možná nejpečlivěji ověřit jestli se na místě opravdu nachází. Stejně tak dávej pozor abys neschvaloval duplikáty.
Mnoho oblastí ve Waze mapě je zaplaveno radary, které však v reálu neexistují. Většinou se jedná o tzv. infocedule, které však do mapy nepatří a to ani jako "Falešný radar"!
Umístění radaru/kamery
Při nahlašování radaru z klienta se ho vždy nemusí podařit umístit přesně. Proto, když potvrzuješ radar v editoru použij k určení co možná nejpřesnější polohy letecké snímky nebo Streetview. Současně je ale důležité si uvědomit, že letecké snímky mohou být vůči reálu posunuté a snímky ve Streetview mohou být zastaralé a není tak dobré se na ně spoléhat úplně stoprocentně.
Pokud je potřeba radar v editoru posunout, označ ho (objeví se kolem něj kruh) a následně je možné s ním v onom kruhu pohybovat. Je-li potřeba posunout radar dále za hranici kruhu, posuň jej tak daleko, jak je to možné a změnu ulož. Poté klikni na permalink a počkej, než se stránka obnoví. Kruh se okolo radaru opět vycentruje a radar je možné zase posunout až na jeho okraj.
Červená tečka za radarem označuje směr jízdy. Správné označení vypadá tak, že se ve směru jízdy nejdříve nachází symbol radaru a až pak teprve červená tečka. To co většina editorů považuje za objektiv je hledáček a tečka je jako pozice kameramana. Dříve takhle vypadaly amatérské 8 mm kamery.
Nastavení rychlosti a potvrzení radaru/kamery
Poznámky:
V zónách kde se mění povolená rychlost v závislosti na dopravním značení nastavujeme rychlost na maximální používanou hodnotu.
Informace o radaru/kameře Upraveno: a uživatelem zobrazované ve Waze editoru nemusí spolu souviset. Je to z důvodu rozdílného přenosu informací z editoru a z klienta. V případě úpravy radaru/kamery v editoru se do Upraveno: přenáší datum úpravy a do uživatelem jméno editora. Z klienta se v případě, že nějaký uživatel při jízdě stiskne u radaru/kamery Už tam není, přenese jen informace o datu do Upraveno: ale uživatelem zůstane nezměněno.
Informace Vytvořeno: a uživatelem zobrazované ve Waze editoru se k sobě vždy vztahují protože se obě přenáší z klienta v okamžiku vytvoření radaru/kamery (v editoru nelze radar/kameru vytvořit).
Odstranění potvrzeného radaru/kamery
Jsou dva způsoby jak odstranit potvrzený radar/kameru (ikona šedé barvy v editoru).
Waze editor
Ke smazání radaru ho stačí označit a stisknout klávesu Delete, nebo ikonu koše a uložit změny. Potvrzené radary může smazat jen editor, jehož level je stejný nebo vyšší než level editora, který kameru předním potvrdil.
Waze klient
Když se uživatel blíží k radaru, dostane v aplikaci Waze upozornění s tlačítkem není tu. Když uživatel tlačítko zvolí, přičte se jeho level, a když součet levelů překročí level editora, který radar potvrdil, změní se radar na nepotvrzený a je možné ho v editoru smazat, nebo opět potvrdit.
Při použití tlačítka není tu se aktualizuje datum poslední editace radaru, ale nick posledního editora zůstává.
Příklady radarů a kamer
Skutečný radar do Waze patří.
|
Infocedule do Waze nepatří! Není to radar ani atrapa
|
Kamera monitorující průjezd křižovatkou na červenou, kterou reportujeme i potvrzujeme.
|
Kamera monitorující dopravu do Waze nepatří. Kamera nefotí, pokutu nedostanete.
|