Što je/nije kružni tok?
Nisu sve okrugle ceste kružni tokovi. Iako su iznimke na našim područjima rijetke, kod ucrtavanja, treba voditi računa o tome radi li se zaista o kružnom toku.
Crtanje kružnog toka
Ceste koje će biti uključene u kružni tok, prvo treba sve spojiti u jednoj točki. Ako ovo preskočimo, kružni tok će biti neispravan. Strelice skretanja ne treba postavljati, jer za ovaj postupak nebitne. Pomoću ikone “Cesta” iz editora odabrati “Kružni tok“. Umjesto uobičajene strelice miša, pojavit će se križić. Križić postaviti na sjecište kružnoga toka i razvući kružnicu lijevom tipkom miša, do odgovarajuće veličine. Kada otpustimo miša, kružni tok će biti kreiran, dijelovi cesta koji su se nalazili unutar kružnice bit će izbrisani, a smjerovi kretanja automatski će biti postavljeni.
Ako smo pogriješili veličinu, možemo poništiti radnju klikom na lijevu strelicu u gornjoj traci editora “Undo”). Međutim, kada jednom kliknemo na ikonu diskete, promjena postaje definitivna i više ne može biti poništena.
I za kružne tokove vrijedi pravilo iz točke 3: ako ih snimimo bez imena (ili označenog “None“), ostat će crvene boje s pogrešnom vidljivošću na mobilnim uređajima.
Znači, obavezno upisati grad i ulicu, ili u iznimnim slučajevima odabrati “None“!
Trik: Ako kod kreiranja kružnog toka držimo tipku Shift, kreirat će se kružni tok oblika elipse.
Ulaz i izlaz iz kružnog toka
Na manjim kružnim tokovima (manjim od 10-15 metara), preporuča se, radi preglednosti, izbjegavati crtanje otočića (“Y” strukture). Umjesto toga koristiti dvosmjerne ceste, ili kružni tok povećati na radijus od 15 metara.
Odabir tipa ceste kod kružnog toka
Kružni tokovi, kao i ceste, trebaju imati definiranu vrstu ceste (Street, Primary Street, Minor Highway itd.), po dolje prikazanoj tablici: